Specialanpassade solenergilösningar som driver dina projekt framåt.

Driver IoT-sensorer, säkerhetskameror och väderstationer i över 20 länder.

Från prototyp till produktion — en leverantör, en kontakt.

Hopfällbar solcellsladdare: En ingenjörs guide för köp och sourcing

Av ShovenDean  •   11 minuters läsning

Foldable solar charger unfolded on a backpack in an outdoor setting

Kort sammanfattning

En hopfällbar solladdare är en ledad solcellspanel på 10–60 W som kan vikas ihop för transport och fällas ut för att ladda telefoner, powerbanker eller 12 V-batterier. Märkningen anger toppeffekten enligt STC; räkna med 60–75 % av märkeffekten en klar dag. Om du köper in produkter under eget varumärke från Kina är de fyra faktorer som avgör kvaliteten cellteknik (mono-PERC kontra IBC), utgångsreglering (rå likström kontra PWM, MPPT eller smart-IC-USB), vattentätning av kopplingsdosan samt konstruktion med laminering och sömmar.

Den här guiden är skriven för två läsargrupper: frilufts- och prepperköpare som jämför färdiga enheter på Amazon, samt B2B-köpare – utrustningsvarumärken, distributörer och OEM-integratörer – som vill ta fram produkter under eget varumärke från en kinesisk fabrik. Produkten är densamma; frågorna är olika. Konsumentrecensioner fokuserar på om panelen laddade en telefon i eftermiddagssol, medan inköpsingenjörer bryr sig om konsekvensen mellan cellbatcher, IP-klassning, ledtid och garantivillkor i skriftlig form.

Jag samarbetar med fabriker i Shenzhen och Zhejiang som våra sourcingpartners för B2B-kunder. Resten av den här artikeln är det samtal jag har med ingenjörer och inköpsansvariga innan de lägger en första beställning.

Vad är en hopfällbar solladdare (och varför spelar det roll)?

En hopfällbar solladdare är en bärbar solcellspanel som består av två eller fler delpaneler som är sammanfogade med tyggångjärn och kan vikas ihop plant för transport. Klassen 10–28 W ger 5 V USB-utgång för telefoner och mindre powerbanker; klassen 40–120 W ger 12–18 V DC för bärbara kraftstationer eller 12 V-batteribanker. Det hopfällbara formatet skiljer denna kategori från styva paneler med ram och rullbar tunnfilm.

Teknisk illustration som visar paneler på en hopfällbar solladdare, USB-utgång och fästöglor

Kategorin exploderade efter 2018 i och med bärbara kraftstationer: när en köpare har ett batteripaket på 500 Wh i skåpbilen eller katastrofberedskapskitet blir frågan om att ladda utan vägguttag självklar – och en hopfällbar panel passar i samma förvaringskub. För telefoner är kalkylen svagare (en powerbank på 20 000 mAh laddas vanligtvis snabbare från vägguttaget).

Verklighetskontroll i fält. Siffran som står tryckt på väskan – "28 W hopfällbar solladdare" – är panelens nominella uteffekt under standardiserade testförhållanden (STC): 1 000 W/m² bestrålning, 25 °C celltemperatur och AM1.5-spektrum. Utanför ett laboratorium kommer du inte att se dessa förhållanden. En klar sommardag vid solmiddag, med panelen vinklad vinkelrätt mot solen, kan du räkna med ungefär 70–80 % av märkeffekten. Vid delvis molnighet: 30–50 %. Genom fläckvis trädkronetäckning eller om panelen ligger plant klockan 9 på morgonen: 10–25 %. Det här är fysik, inte ett fel. 

Hopfällbar kontra styv kontra flexibel – vad formatet faktiskt innebär för kompromisser

Paneler med styv ram ger högst antal watt per kvadratmeter men går inte att vika. Flexibla tunnfilmspaneler är lätta och kan böjas för att passa oregelbundna ytor, men celleffektiviteten är lägre och laminatet bryts ned snabbare. Vikbara paneler – vanligtvis mono-PERC- eller SunPower-liknande IBC-celler laminerade på en tygbaksida med gångjärn – ligger någonstans mittemellan. För takmonterade installationer, se vår genomgång av den bästa vikbara solpanelen för camping.

Inköpschecklista: 7 frågor att ställa till leverantörer

De sju frågorna nedan skiljer en seriös leverantör från en ometiketterare. Jag använder samma lista när jag kvalificerar nya fabriker som potentiella inköpspartners – om säljaren inte kan svara tydligt bygger fabriken antingen inte panelerna själv eller hoppas att du inte granskar saken närmare.

  1. Cellteknik – mono-PERC, SunPower-liknande IBC eller annan? Mono-PERC är arbetshästen (20–22 % celleffektivitet). IBC-celler med bakkontakter (SunPower Maxeon-familjen) når 23–24 % eller mer, vilket ger 20–25 % fler watt per kvadratmeter.
  2. Cellernas effektivitetsklass och förlusten mellan cell och modul (CTM)? En IBC-cell med 24 % effektivitet ger inte en panel med 24 % – räkna med en absolut förlust på 3–8 %. En välbyggd vikbar IBC-panel uppnår cirka 22 % på panelnivå, medan en enklare mono-PERC-panel ligger på cirka 17–19 %.
  3. Utgångskonfiguration – rå likström, smart-IC-USB, PWM eller MPPT? Billiga fasta 5 V USB-nedkonverterare slösar bort 15–20 %. PWM-regulatorer förlorar 10–30 % jämfört med MPPT. MPPT bevarar mest energi.
  4. IP-klassning för kopplingsdosan och kabelgenomföringen? Det är i kopplingsdosan som vatten faktiskt tränger in. Minst IP65 för utomhusbruk, IP67 för seriösa produkter och IP68 för marina tillämpningar/bryggor.
  5. Lam Мinatkonstruktion – ETFE, PET eller PVC? ETFE är guldstandarden (över 10 års UV-livslängd). PET gulnar efter 2–3 år och kostar 5–10 % i effektivitet. PVC är en varningssignal.
  6. Sömmar och tygbaksida? Dubbelsydda kanter, förstärkta öljetter samt polyester- eller 600D Oxford-baksida. Paneler med enkla sömmar går sönder vid gångjärnet inom 6–12 månader.
  7. Garanti – vad omfattar den och vem står bakom den? En ”10-årsgaranti” från ett varumärke med privat etikett på Amazon betyder ofta ingenting. Köp från en fabrik som har varit verksam i minst 5 år och som kan ange garantivillkoren skriftligen på brevpapper.
Inköpsnotis. Utifrån erfarenhet av att granska fabriker i Zhejiang och Guangdong är fråga nr 2 — cellernas effektivitetsklass — den fråga som mest tillförlitligt avslöjar en ometiketterare. En riktig fabrik som hanterar solceller kan direkt ange klassificeringar och CTM-beräkningar. En handlare som bara köper färdiga paneler kommer att gardera sig eller byta ämne. Detta är den enskilt mest användbara kontrollfrågan vid ett första samtal.

Så fungerar en hopfällbar solladdare i verkligheten (jämfört med märkeffekten)

Den verkliga uteffekten motsvarar i genomsnitt 55–70 % av märkeffekten i STC-watt under en typisk solig dag, och är lägre under alla icke-ideala förhållanden. Detta är den största orsaken till konsumenternas besvikelse och den viktigaste siffran för en B2B-köpare att planera utifrån.

En hopfällbar panel på 100 W riktad mot solen i 8 timmar på sommaren vid medelhöga breddgrader levererar vanligtvis 300–500 Wh till det anslutna batteriet – räkna med 350 Wh som planeringsvärde. Det räcker för att ladda en kraftstation på 500 Wh från tom till full på två molniga dagar, eller en solig dag. En hopfällbar USB-panel på 20 W under samma förhållanden levererar 60–90 Wh – två eller tre fulla telefonladdningar, inte den ”solenergi hela dagen” som marknadsföringen antyder. Se vår information om solladdning för krisberedskap för den bredare kategorin.

Fem saker som sänker den verkliga uteffekten under STC

  • Solens vinkel. En panel som ligger plant vid 35° latitud fångar cirka 70 % av energin jämfört med en vinklad panel. Stödben är avgörande.
  • Celltemperatur. Verkningsgraden sjunker med cirka 0,35 %/°C över 25 °C. En svart baksida på panelen i direkt solljus når 55–65 °C, vilket minskar effekten med 10–14 % jämfört med STC.
  • Delvis skuggning. En enda skuggad cell kan kraftigt sänka hela panelens uteffekt. Fläckvis skugga från träd är förödande.
  • Förluster i utgångssteget. En USB-nedkonverterare på 5 V förlorar 15–25 %; MPPT 3–5 %; PWM 10–30 % jämfört med MPPT.
  • Resistans i kablar och kontakter. Långa Anderson-kablar vid hög ström förbrukar mätbart många watt. Använd grövre ledare (lägre AWG = tjockare) och riktiga MC4-kontakter.

Jämförelse: typiska konfigurationer för hopfällbara solladdare 2026

Marknaden delar upp sig i fyra praktiska effektklasser, där varje klass riktar sig mot en annan användning och använder olika solceller, utgångssteg och prisnivåer. Typiska intervall visas nedan, inte specifika produkter.

Klass Märkeffekt i watt Typisk användning Realistisk produktion under en klar dag Typiskt FOB-pris från Kina (2025)
USB-telefonladdare 10–28 W Telefon, pannlampa, liten powerbank 40–120 Wh/dag 15–35 $
Kompakt matare för kraftstation 40–60 W Kraftstation på 200–500 Wh, underhållsladdning på 12 V 150–300 Wh/dag 45–90 $
Matare för medelstor kraftstation 100–120 W Kraftstation på 500–1000 Wh 350–600 Wh/dag 110–180 $
Stort fordon / fristående system 160–220 W Kraftstation på 1–2 kWh, underhållsladdning av husbil, vanlife 700–1200 Wh/dag 210–360 $

FOB Shenzhen / Yiwu 2025, baserat på serier om minst 500 enheter med standardprofilering. Se detta som planeringsintervall, inte offerter. Realistisk produktion förutsätter en solig dag på medelhöga breddgrader, med panelens stödben riktat mot solen i 6–8 timmar.

Standarder och certifieringar som är relevanta för vikbara solcellsladdare

Nedan finns den specifikationsmatris vi överlämnar till OEM-köpare vid specificering av en ny private label-SKU — en sourcingchecklista, inte en förklaring av standarder. Anpassa certifikatpaketet efter din distributionskanal och verifiera varje certifikat mot det utfärdande organet; IEC:s publikationsförteckning är den primära källan för att bekräfta ett certifikat för en solcellsmodul. Standarder för solcellsmoduler har betydelse för moduler på den breda marknaden, men efterlevnaden för små portabla produkter är ojämn.

Standard/märkning Vad det omfattar När det ska krävas
IEC 61215 Konstruktionskvalificering och typgodkännande för solcellsmoduler av kristallint kisel Premium-B2B-/utility-nära distribution; sorterar bort leverantörer av lägsta kvalitet
IEC 61730 Säkerhetskvalificering för solcellsmoduler (elektrisk, mekanisk och brand) — kombineras med 61215 Samma som 61215; specificeras nästan alltid tillsammans
UL 1703 / UL 61730 Amerikansk säkerhetsstandard för solcellsmoduler med plana plattor (UL 1703 äldre standard; UL 61730 modern motsvarighet) Amerikanska detaljhandelskanaler, särskilt stora butikskedjor
UL 2703 Säkerhet för monteringsutrustning för solcellsmoduler (potentialutjämning, jordning, mekanisk belastning) Medföljande monteringskit, fordonstillbehör och fast monterade solcellslösningar för fordon
IEC 62133 Säkerhet för litiumbatterier Kombinationsenheter med inbyggt batteri / SKU:er av typen ”solcellsladdare + powerbank”
RoHS Begränsning av farliga ämnen Marknadstillträde i EU — icke förhandlingsbart
CE-certifierad EU-direktivets överensstämmelsemärkning (lågspänning, EMC) Marknadstillträde i EU — icke förhandlingsbart
ISO 9001 Kvalitetsledningssystem på fabriksnivå Alla seriösa B2B-beställningar; be sourcingpartnern om certifikatnumret och verifiera det hos det utfärdande organet
IP67 / IP68 Kapslingsklass — skydd mot damm/vatten för kopplingsbox och kontakter IP67 för allmän användning utomhus; IP68 för marina tillämpningar, bryggor eller nedsänkbara tillämpningar
FCC Part 15 Överensstämmelse för oavsiktliga radiosändare (USB-buck/boost-kretsar) USA-leveranser av alla enheter med USB-utgång
UN 38.3 Säkerhet vid transport av litiumbatterier Kombinationsenheter som fraktas med flyg eller sjö

För färdiga vikbara laddare utan inbyggt batteri är den realistiska lägstanivån för certifiering CE + RoHS + FCC Part 15 + en sourcingpartner med ISO 9001. IEC 61215/61730 och UL 61730 är guldstandarden för premiumdistribution. För kombinationsenheter med batteri tillkommer IEC 62133 och UN 38.3.

Anpassade OEM- och private label-alternativ

Det typiska OEM-arbetsflödet från en kinesisk sourcingpartnerfabrik tar 8–12 veckor för den första produktionsordern: 2–3 veckor för specifikation/prototyp/godkännande, 4–6 veckor för produktion samt 2–3 veckor för kvalitetskontroll, paketering och frakt. Prover är vanligtvis klara 7–14 dagar efter att specifikationerna har fastställts.

De fyra reglage som köpare oftast använder: panelens wattal och cellval; utgångskonfiguration (endast USB, 12 V DC eller båda); tygfärg och varumärkesprofilering (screentryck, broderat märke eller fullständig sublimering); samt förpackning. MOQ för en verklig OEM-produktion börjar vanligtvis vid 200–500 enheter; branding som endast gäller utseendet kan börja vid 100. Vår inköpsmodell har en MOQ på 5 enheter för anpassning av paneler, vilket gör att produktteam i tidiga skeden kan validera lösningen innan de binder upp sig. För ett mer detaljerat arbetsflöde, se vår guide till anpassade hopfällbara solpaneler för OEM.

Bygg själv. För produktteam i makerverkstäder som vill prototypa innan de börjar köpa in i större skala finns cellnivåmetoden dokumenterad i vår genomgång av hur man bygger en portabel solladdare med SunPower IBC-celler. Genom att bygga en själv får du en praktisk känsla för lödning cell till cell, inkapsling och hur CTM-förluster faktiskt ser ut innan du skriver en fabriksspecifikation.

Fallstudie: Hopfällbar panel på 60 W för en nordamerikansk IoT-integratör

Kundberättelse – anonymiserad enligt sekretessavtal. En IoT-integratör på nivå 1, som installerade fjärrstyrda miljösensorer på skogsplatser i Pacific Northwest, behövde en hopfällbar panel på 60 W som skulle klara 18 månader utan tillsyn och hålla ett buffertbatteri på 25 Wh fulladdat under vintrarna i Pacific Northwest. Första körningen: 120 enheter.

Vad vi gjorde. Tillgången till våra partnerfabrikers produktion gjorde att vi kunde specificera en lagerförd kopplingsdosa med IP67 i stället för fabrikens standardenhet med IP64. Vi beställde bänktester av ett provparti på 5 enheter: toppeffekt, svepning av effektkurvan från 6 V till 24 V samt ett 72-timmars fuktighetstest. Två av fem prover klarade inte fuktighetstestet; fabriken bytte packningsmaterial, och det andra partiet klarade testet med 5 av 5.

Siffror. Ledtid 9 veckor från dörr till dörr, inklusive nytt prov. FOB-priset hölls på 58 USD/enhet vid 120 enheter (jämfört med 72 USD/enhet som köparen hade fått som offert från en återförsäljare i Hongkong för en odokumenterad specifikation). Felfrekvens i fält efter 18 månader: 2 av 120, båda ersattes under garantin. Effekten efter 18 månader var i genomsnitt 96 % av baslinjen för en ny enhet.

Vad det visar. Besparingen jämfört med en återförsäljare berodde inte på att vi var billigare – den berodde på att tillgången till produktionen gjorde att vi kunde upptäcka specifikationsproblemet före produktionen, inte efteråt. Anonymiserat enligt sekretessavtal.

Användningsområden – där en hopfällbar panel verkligen kommer till sin rätt

Camping och bilcamping (utmärkt lämpat). För flerdagars bilcamping eller overlanding är en hopfällbar panel på 40–100 W ihop med en portabel kraftstation den beprövade lösningen för livet utanför elnätet. Se vår guide till solutrustning för sommarcamping 2026.

Beredskap och elavbrott (utmärkt lämpat). Inget underhåll, inga rörliga delar, laddas tyst. En hopfällbar panel på 100 W + en kraftstation på 500 Wh täcker telefon, radio, belysning och mindre medicintekniska apparater för ett 72-timmarskit för ett hushåll med två personer, med marginal.

Vandring med ryggsäck och långdistansvandring (blandat). De flesta köpare ångrar köpet. För turer på mindre än 4–5 dagar är en powerbank på 20 000 mAh som laddas hemma lättare, billigare och mer tillförlitlig. Solenergi är bara meningsfullt på längre turer där du inte kan bära med dig tillräckligt med lagrad energi – planera kring en USB-panel på 10–28 W på utsidan av ryggsäcken som laddar ett buffertbatteri under raster.

Specialfordon och utrustning (passar bra, ofta specialanpassat). Vikbara paneler driver i allt högre grad fordonsmonterade eller marina tillbehör som inte kan använda en styv takpanel – se vår artikel om en solpanel för ekolod för kajakfiske, samt solcellsdrivna utomhushögtalare med Bluetooth och solpaneler för skyltning vid laddstationer för elbilar.

Vanliga frågor

Vilken är den bästa bärbara solcellsladdaren för telefoner?

För de flesta köpare räcker en powerbank på 20 000 mAh som laddas från vägguttaget. Om du verkligen behöver solenergi, leta efter en vikbar panel på 20–28 W med smart IC-USB-utgång, ETFE-laminat, kopplingsdosa med minst IP65 och ett utfällbart stöd.

Varför gör sig folk av med solpaneler?

För takmonterade system handlar det om takets ålder, avslutat leasingavtal, hagelskador eller försämrad prestanda. För portabla vikbara paneler ser felen annorlunda ut: gulnande laminat (PET), sömmar i gångjärnen som går sönder eller – vanligast – att köpare inser att de aldrig använde den. Köp den minsta panel som passar ditt faktiska behov.

Kan en solpanel på 400 W driva ett kylskåp?

En panel på 400 W producerar 1,4–2 kWh under en solig dag på medelhöga breddgrader; ett 12 V-kylskåp för camping förbrukar 0,3–0,8 kWh per dag, så ja – med en batteribuffert som klarar nätterna. En vikbar panel på 400 W är ovanlig; de flesta som använder kylskåp kör en vikbar panel på 200 W eller två parallellkopplade vikbara paneler på 100 W.

Fungerar bärbara solcellsladdare för telefoner?

Ja, men långsammare och mindre tillförlitligt än köpare förväntar sig. En vikbar 20 W-panel i direkt sol ovanifrån levererar 12–15 W till en telefon. Under alla icke-ideala förhållanden minskar uteffekten med 30–70 %. Bästa praxis är att ladda en liten powerbank under dagen och sedan ladda telefonen från powerbanken.

Är en vikbar solcellsladdare vattentät?

Den laminerade framsidan är vattentät på seriösa produkter. Det är i kopplingsdosan vatten tränger in om IP-klassningen är låg – minst IP65 utomhus, IP67 för välbyggda produkter och IP68 för marina tillämpningar. Tygbaksidan är vattenavvisande, inte vattentät.

Letar du efter en vikbar solcellsladdare för ett private-label- eller OEM-projekt?

LinkSolar är en B2B-partner för sourcing med direkt tillgång till fabrikens kvalitetskontroll och produktion för specialanpassade och OEM-vikbara solpaneler. MOQ från 5 enheter för anpassning på cellnivå, provexemplar inom 7–14 dagar och produktion på 2–3 veckor. Vi levererar paneler med mono-PERC- och SunPower Maxeon-celler till IoT-integratörer, varumärken inom utrustning och industriella OEM-tillverkare, i anpassade former, spänningar och med anpassade kontakter.

Få en offert →
Föregående Nästa