Specialanpassade solenergilösningar som driver dina projekt framåt.

Driver IoT-sensorer, säkerhetskameror och väderstationer i över 20 länder.

Från prototyp till produktion — en leverantör, en kontakt.

Batteristorlek för sensorer på transmissionsledningar

Av LinkSolar Engineering Team  •   12 minuters läsning

A LinkSolar icing-monitoring node with a silver housing and curved solar surface surrounds a conductor in a snowy transmission corridor.

Publicerad 14 maj 2026 | LinkSolar Engineering Team

Kort svar: För en typisk sensor för övervakning av transmissionsledningar som drar 5 W i genomsnitt vid 12 V bör du dimensionera för 5 dagars autonomi med 80 % urladdningsdjup (LiFePO4). Den minsta batterikapaciteten är 31 Ah vid 25 °C. I kalla klimat ska du tillämpa en temperaturkorrigeringsfaktor på 1,3–1,5 gånger, vilket höjer kravet till 40–47 Ah.

Januariavbrottet som inte borde ha inträffat

Tänk på ett typiskt fel i kallt klimat: ett energibolag förlorar data från en grupp noder för övervakning av transmissionsledningar under ett flera dagar långt isoväder. Sensorerna klarar sig. Solpanelerna är oskadda. Batterierna, som dimensionerats för några dagars autonomi vid sommartemperaturer, kan helt enkelt inte leverera tillräcklig kapacitet vid mycket låga temperaturer. Inom ett par dagar sjunker spänningen under modemets frånkopplingsgräns och noderna går offline.

Energibolaget hade följt en standardformel för dimensionering. Det de missade var temperaturkorrigeringen. Deras blybatteri på 40 Ah, som redan var begränsat till 50 % urladdningsdjup, förlorade ytterligare 40 % av sin användbara kapacitet i kylan. Den effektiva kapaciteten sjönk från 20 Ah till ungefär 12 Ah. Sensorerna behövde 15 Ah för att klara avbrottet.

Detta scenario återkommer i hela branschen. Batteridimensionering för sensorer för övervakning av transmissionsledningar behandlas som ett enkelt divisionsproblem – daglig belastning multiplicerad med antal autonomidagar – när det i själva verket är en teknisk beräkning med flera variabler. Temperatur, urladdningsdjup, val av batterikemi och åldrande förändrar alla resultatet. Den här guiden går igenom hela beräkningen med verkliga siffror och visar sedan hur olika övervakningstillämpningar förändrar kraven.

Varför batteridimensionering är den vanligaste felpunkten

Majoriteten av avbrotten i fjärrstyrda, solcellsdrivna övervakningssystem beror på konstruktionen av kraftsystemet, inte på sensorhårdvaran. En fältstudie från 2021 av fristående sensornätverk visade att 67 % av oplanerade avbrott var elrelaterade, där underdimensionerade batterier utgjorde den största enskilda kategorin.

Tre faktorer gör övervakning av transmissionsledningar särskilt sårbar:

För det första är belastningen intermittent, men grundbelastningen är konstant. En sensor för övervakning av transmissionsledningar kan vara i viloläge på 0,6 W, vakna för mätning vid 2 W och nå toppar på 10 W under cellulär överföring. Genomsnittet är lågt, men topparna är viktiga för spänningsstabiliteten. Ett batteri som dimensioneras enbart efter genomsnittsbelastningen kan drabbas av spänningsfall under överföringen, vilket återställer modemet.

För det andra underskattas ofta antalet autonomidagar. Tre dagar är en vanlig tumregel, men vinterstormar i norra Mellanvästern eller Klippiga bergen kan blockera solinstrålningen i fem till sju dagar. Att dimensionera kritisk fjärrinfrastruktur för minst fem dagars autonomi är standard i klimat där det förekommer mer än 30 dagar med kraftig molnighet per år.

För det tredje tillämpas temperaturbaserad kapacitetsreduktion inkonsekvent. Ett batteri som är klassat till 40 Ah vid 25 °C är inte ett 40 Ah-batteri vid -10 °C. Den användbara kapaciteten beror på kemin, urladdningshastigheten och inställningarna för frånkoppling i batterihanteringssystemet (BMS). Om detta ignoreras förvandlas en konservativ konstruktion till en alltför optimistisk sådan.

Jämförelse av batterikemier

Fyra batterikemier dominerar fjärrövervakningstillämpningar 2025: förseglat bly-syrabatteri (SLA), litiumjärnfosfat (LiFePO4), litiumtionylklorid (Li-SOCl2) och natriumjon (Na-ion). Var och en har en egen kostnads-, cykellivslängds- och temperaturprofil. Rätt val beror på om systemet cyklas dagligen eller fungerar som nödbackup, samt på de lokala klimatiska ytterligheterna.

Battery Capacity at -20°C by ChemistryCapacity at -20°C (%)SLA50%LiFePO470-75%Li-SOCl280%Sodium-Ion85-95%Usable capacity drops significantly in cold temperatures across battery chemistries.
Comparison of retained battery capacity at -20°C across different battery chemistries.
Parameter Förseglat bly-syrabatteri (SLA) LiFePO4 Litiumtionylklorid (Li-SOCl2) Natriumjon (Na-ion)
Nominell spänning 12V 12,8 V (4S) 3,6 V per cell 3,1 V per cell
Cykellivslängd vid 50 % DoD 300–500 cykler 4 000–6 000 cykler Ej cykliskt (primärcell) 3 000–5 000 cykler
Maximalt rekommenderat DoD 50% 80-100% Ej tillämpligt (primärcell) 80-90%
Andel användbar energi 50% 80-90% 90 %+ 80-85%
Drifttemperatur (urladdning) -20 °C till +50 °C -20 °C till +60 °C -55 °C till +85 °C -40 °C till +60 °C
Kapacitet vid -20 °C ~50 % av nominell kapacitet ~70–75 % av nominell kapacitet ~80 % av nominell kapacitet ~85–95 % av nominell kapacitet
Energitäthet 30–40 Wh/kg 90–120 Wh/kg 260–300 Wh/kg 140–160 Wh/kg
Vikt (motsvarande 12 V 100 Ah) ~30 kg ~12 kg ~4 kg (primärcell) ~14 kg
Typiskt pris per kWh $150–250 $400–600 $800–1 200 (primärcell) $300–450
Självurladdning per månad 3-5% 2-3% <1 % 3-5%
BMS krävs Nej Ja Nej Ja
UN 38.3-transport Nej Ja Ja Ja

Bly-syra är fortfarande vanligt eftersom det är billigt och inte kräver något batterihanteringssystem. För en sensor som cyklas ytligt och byts ut vartannat år kan det vara kostnadseffektivt. Problemet är urladdningsdjupet. Om ett bly-syrabatteri urladdas under 50 % laddningsnivå accelererar sulfateringen och kapaciteten minskar permanent. I praktiken ger ett bly-syrabatteri på 100 Ah bara 50 Ah användbar energi. Vid kallt väder minskar detta ytterligare.

LiFePO4 har blivit standardvalet för nya konstruktioner sedan 2022. Det klarar 80 % urladdningsdjup utan någon betydande förkortning av cykellivslängden, ger 3–4 gånger så lång cykellivslängd som bly-syra och bibehåller bättre spänningsstabilitet under belastning. Den flacka urladdningskurvan – vanligtvis från 13,2 V ner till 12,8 V under större delen av cykeln – innebär att sensorn får en stabil inspänning tills batteriet nästan är tomt. Nackdelen är den högre inköpskostnaden och kravet på ett BMS med frånkoppling vid låg temperatur.

Litiumtionylklorid (Li-SOCl2) är en primär (icke uppladdningsbar) kemi som används i sensorer med extremt låg effektförbrukning och som överför data sällan. En D-cell på 19 Ah kan driva en LoRa-sensor i 5–10 år utan byte. Begränsningen är att den inte kan laddas upp från solenergi. Den lämpar sig för system med energiskördning från strömtransformatorer eller tillämpningar med mycket låg arbetscykel, men inte för kamerabaserad övervakning.

Natriumjon gick in i kommersiell volymproduktion 2024–2025. CATL:s andragenerationens Naxtra-celler och BYD:s produktionslinjer levererar nu celler med en livslängd på 4 000–6 000 cykler och bättre prestanda i kallt väder. Vid -20°C behåller natriumjon 85–95 % av kapaciteten vid rumstemperatur, jämfört med 70–75 % för LiFePO4. Energitätheten är lägre än för litiumjon, men för stationära övervakningskapslingar där vikten inte är begränsad är detta acceptabelt. Priset ligger för närvarande 20–30 % under LiFePO4, även om tillgången fortfarande är begränsad utanför Kina.

Autonomiberäkningen: Ett genomarbetat exempel

Här är en steg-för-steg-beräkning av dimensioneringen för en övervakningsnod för en transmissionsledning i Minnesota. Sensorn mäter ledartemperatur, linjeström och vibrationer och överför data varje timme via 4G.

Ett diagram i sex steg dimensionerar en daglig belastning på 17.4 Wh genom autonomi, urladdningsdjup, köldderating och åldringsmarginal till ett batteri på 20 Ah.

Steg 1: Definiera belastningsprofilen

Driftläge Effekt (W) Varaktighet per dag Energi (Wh)
Vila / passivt läge 0.6 23.0 timmar 13.8
Sensorinsamling 2.0 0.8 timmar 1.6
4G-överföring (timvis sändning) 10.0 0.2 timmar 2.0
Daglig totalsumma 24.0 timmar 17.4 Wh

Det dagliga energibehovet är 17.4 Wh. Vid nominellt 12 V motsvarar detta 1.45 Ah per dag.

Steg 2: Välj antal autonomidagar

För Minnesota, med i genomsnitt 45 mulna dagar per år och vinterstormar som kan vara i 3–5 dagar, väljer vi 5 dagars autonomi. Standardrekommendationer för kritiska fjärrbelastningar anger 5–7 dagar i liknande klimat.

Steg 3: Tillämpa urladdningsdjup

Med LiFePO4 med ett maximalt urladdningsdjup på 80 %:

Erforderlig Ah = (daglig Ah × antal autonomidagar) ÷ DoD
Erforderlig Ah = (1.45 × 5) ÷ 0.80 = 9.06 Ah

Steg 4: Tillämpa temperaturderating

Den lägsta dimensionerande temperaturen är -20°C. Enligt deratingtabellen i nästa avsnitt levererar LiFePO4 vid -20°C ungefär 72 % av den nominella kapaciteten. Vi tillämpar en multiplikator på 1.39× (1 ÷ 0.72).

Temperaturjusterad Ah = 9.06 × 1.39 = 12.6 Ah

Steg 5: Tillämpa åldringsmarginal

Batterier försämras med tiden. Efter 5 år kan en LiFePO4-cell behålla 80 % av sin ursprungliga kapacitet. Vi lägger till en åldringsmarginal på 1.25× för att säkerställa att systemet fortfarande uppfyller autonomikraven vid slutet av sin livslängd.

Slutlig erforderlig Ah = 12.6 × 1.25 = 15.8 Ah

Steg 6: Välj standardkapacitet

Den närmaste standardkapaciteten är 20 Ah. Detta ger en liten extra marginal för oväntade belastningsökningar eller längre avbrott än förväntat.

Sammanfattning för Minnesota-exemplet:
Daglig belastning: 17,4 Wh (1,45 Ah vid 12 V)
Autonomi: 5 dagar
DoD (LiFePO4): 80 %
Temperaturrelaterad nedskalning (−20 °C): 1,39×
Åldersmarginal: 1,25×
Minimalt beräknat: 15,8 Ah → välj 20 Ah LiFePO4

Temperaturrelaterad nedskalning: den dolda boven

Batterikapaciteten är temperaturberoende. De elektrokemiska reaktionerna går långsammare när temperaturen sjunker, vilket ökar det interna motståndet och minskar den användbara energin. Effekten är reversibel vid tillfällig exponering – kapaciteten återkommer när batteriet värms upp – men den måste beaktas vid dimensioneringen.

Litiumjonbatteriers termiska beteende har vanligtvis ett optimalt driftintervall på 15 °C till 35 °C. Under 0 °C ökar kapacitetsförlusten snabbt, och en betydande avvikelse från detta optimala intervall kan märkbart minska den användbara batterikapaciteten. Liknande nedskalning gäller för stationära batterier.

Temperatur Blysyra (% av nominell kapacitet) LiFePO4 (% av nominell kapacitet) Natriumjon (% av nominell kapacitet) Li-SOCl2 (% av nominell kapacitet)
+25 °C (referens) 100% 100% 100% 100%
0 °C ~75 % ~88 % ~95 % ~90 %
−10 °C ~62 % ~80 % ~92 % ~85 %
−20 °C ~50 % ~72 % ~88 % ~80 %
−30 °C ~35 % ~55 % ~80 % ~75 %
−40 °C Rekommenderas inte ~40 % (med uppvärmning) ~72 % ~70 %

Källa: Sammanställt från tillverkarnas datablad (CATL 2025, EVE Energy 2024) och testrapporter enligt IEC 62619.

Det finns en annan, farligare effekt i kallt väder: litiumplätering. När LiFePO4-batterier laddas under 0 °C kan metalliskt litium avsättas på anodens yta. Detta orsakar permanent kapacitetsförlust och i extrema fall interna kortslutningar. Ett BMS av god kvalitet blockerar laddning under 0 °C eller minskar laddströmmen till en mycket låg nivå. För sensorer på transmissionsledningar i kalla klimat innebär detta att batteriet kanske inte laddas upp helt under en dag med minusgrader, även om solenergi finns tillgänglig. Dimensioneringen måste utgå från delvis eller ingen återladdning under de kallaste dagarna.

Natriumjonkemi undviker helt problemet med litiumplätering. CATL:s andra generationens natriumjonceller, som började massproduceras i början av 2026, kan laddas och urladdas vid −40 °C utan degradering. För transmissionsledningar i Arktis eller på hög höjd är detta en verklig driftfördel.

Urladdningsdjup i förhållande till cykellivslängd

Urladdningsdjupet (DoD) är den procentandel av den totala kapaciteten som tas ut under varje cykel. Ytliga cykler förlänger livslängden; djupa cykler förkortar den. Sambandet är icke-linjärt. För LiFePO4 ger cykling vid 100 % DoD ungefär 2 000–3 000 cykler. Cykling vid 50 % DoD förlänger livslängden till 6 000–8 000 cykler. För en sensor på en transmissionsledning som cyklas dagligen avgör denna skillnad om batteriet håller i 6 år eller 16 år.

Urladdningsdjup per cykel Blysyra (cykler) LiFePO4 (cykler) Natriumjon (cykler)
20% 1,000-1,200 8 000+ 6,000-8,000
50% 400-600 5,000-6,000 4,000-5,000
80% 200-300 3,000-4,000 3,000-4,000
100% 150-200 2,000-2,500 2,000-3,000

Källa: Tillverkarens datablad (BYD 2025, CATL 2025, Trojan Battery 2024).

Den praktiska innebörden är att dimensionering för 80 % DoD i stället för 50 % DoD inte bara sparar 30 % på batterikostnaden. Den minskar också bytesintervallet från vartannat år till vart 8:e–10:e år. För ett nätbolag som hanterar 500 noder för övervakning av transmissionsledningar ändrar detta batteriernas OPEX från 75 000 dollar vartannat år till 75 000 dollar per årtionde.

Blyackumulatorer är särskilt känsliga. Att urladda en blyackumulator till 80 % DoD minskar cykellivslängden med mer än hälften jämfört med 50 % DoD. Därför dimensioneras blyackumulatorer i praktiken med ett tak på 50 %, oavsett vad databladet anger. Batteriet kan urladdas djupare, men det kommer inte att hålla länge.

Batterisäkerhet och transport

Batterier för fjärrövervakning måste uppfylla två regelverk: säkerhetsstandarder för själva produkten och transportregler för frakt av celler till installationsplatsen.

IEC 62619: Säkerhet för industriella litiumbatterier

IEC 62619:2022 är den internationella säkerhetsstandarden för sekundärceller och sekundärbatterier av litium som används i industriella tillämpningar, inklusive stationär utrustning. Den omfattar tester av celler vid felaktig användning (extern kortslutning, stötar, termisk överbelastning, överladdning) samt tester på systemnivå (spridning av termisk rusning, BMS-felhantering).

För övervakning av transmissionsledningar är IEC 62619-certifiering inte juridiskt obligatorisk i alla jurisdiktioner, men den är det faktiska kvalitetsriktmärket. Nätbolag och EPC-entreprenörer kräver den allt oftare i upphandlingsspecifikationer. Ett batteri utan IEC 62619-certifiering kan uteslutas från anbud för storskaliga nätprojekt.

LiFePO4-kemin har en inneboende säkerhetsfördel här. Tröskeln för termisk rusning är cirka 270 °C, jämfört med 150–180 °C för NMC-litiumjon. I ett obemannat kapslat utrymme på ett transmissionstorn är denna marginal viktig.

UN 38.3: Transportefterlevnad

Alla litiumbatterier som transporteras med flyg, sjö eller land måste klara UN 38.3-tester enligt FN:s test- och kriteriehandbok. De åtta obligatoriska testerna är:

  1. T1 – Höjdsimulering (11,6 kPa i 6 timmar)
  2. T2 – Termisk cykling (−40 °C till +72 °C, 10 cykler)
  3. T3 – Vibration (10–2000 Hz, 5 g acceleration)
  4. T4 – Mekanisk stöt
  5. T5 – Extern kortslutning
  6. T6 – Stöt/krossning
  7. T7 – Överladdning
  8. T8 – Påtvingad urladdning

Godkänd om: ingen brand, ingen explosion, inget läckage. En testsammanfattning enligt UN 38.3 måste medfölja varje litiumbatteriförsändelse. För projektlogistik innebär detta att blyackumulatorer och natriumjonbatterier (som inte klassificeras som farligt gods enligt samma regler) är enklare att transportera till avlägsna platser.

Dimensionering för olika tillämpningar av linjeövervakning

Alla sensorer för transmissionsledningar har inte samma effektförbrukning. En enkel felindikator med blinkande LED drar en bråkdel av en watt. En kamera med mobil uppkoppling kan dra 10 W under överföring. Batteridimensioneringen måste anpassas till tillämpningen.

En LinkSolar-nod för övervakning av gallring omger en ledare som går in genom den svarta främre öppningen och passerar rakt genom det cylindriska huset.
Tillämpning Typisk daglig belastning Autonomidagar Minimibatteri (12 V, 25 °C) Kallt klimat (+40 %)
Ledartemperatursensor (LoRa) 2-4 Wh 5 3–5 Ah LiFePO4 5-7 Ah
Övervakning av isbildning (mekanisk + mobilnät) 15-25 Wh 5-7 12–20 Ah LiFePO4 17-28 Ah
Felpassageindikator (FPI) med GSM 5-10 Wh 3-5 4–8 Ah LiFePO4 6-11 Ah
Kamera för visuell inspektion (4G, 1 bild/timme) 30-50 Wh 5 25–40 Ah LiFePO4 35-56 Ah
Multisensornod (temperatur + ström + vibration + 4G) 15-25 Wh 5 12–20 Ah LiFePO4 17-28 Ah
Sensor för dynamisk ledningsklassning (DLR) 20-40 Wh 5-7 18–35 Ah LiFePO4 25-49 Ah

Obs! Justeringen för kallt klimat utgår från en konstruktionsminimitemperatur på −20 °C med LiFePO4. Natriumjon skulle kräva en mindre justering (cirka 15 % i stället för 40 %).

Isövervakning är särskilt krävande eftersom risken och effektbegränsningen sammanfaller. Isstormar blockerar solinstrålningen samtidigt som sensorn måste fortsätta rapportera. Ett autonomimål på sju dagar är vanligt i isdrabbade regioner. Vissa elnätsföretag kombinerar sensorn med en större panel (60 W i stället för 20 W) för snabbare återladdning efter att stormen har dragit förbi.

Kamerabaserad inspektion förändrar beräkningen eftersom bildöverföringen sker i pulser. En JPEG-bild på 2 MP är 200–500 KB. Överföring via 4G vid 5 W i 30 sekunder förbrukar cirka 0,04 Wh per bild. Den verkliga belastningen kommer från kamerans uppstart och modemets anslutningsetablering, som kan dra 8–12 W i 60–90 sekunder. Det räcker inte att dimensionera efter medeleffekten; batteriet måste hantera effekttoppen utan spänningsfall.

Sensorer för dynamisk ledningsklassning (DLR), såsom de som Puget Sound Energy använder tillsammans med Heimdall Powers ”Neurons”, mäter ledartemperatur och omgivande väder i realtid för att beräkna den faktiska termiska kapaciteten. Dessa system gör det möjligt för elnätsföretag att öka ledningskapaciteten med upp till 40 % under gynnsamma förhållanden. Effektbehovet är måttligt, men drifttiden är avgörande – en DLR-sensor som kopplas från under en varm dag gör det omöjligt att driva ledningen över den statiska klassningen.

Vår inköpsstrategi: Vad LinkSolar levererar

LinkSolar är en inköpspartner med direkt tillgång till produktion och närvaro på plats för kvalitetssäkring vid våra partnerfabriker. Vi tillverkar inte batterier själva. Vi samarbetar med cell- och packfabriker för att specificera, testa och anskaffa batterisystem anpassade för fjärrövervakningstillämpningar.

En LinkSolar-plattform för solenergi, monterad på en ledare, inspekteras med en tångamperemeter på en vanlig idrifttagningsplats för elnät.

Vårt typiska uppdrag för ett projekt inom övervakning av transmissionsledningar omfattar tre steg:

Validering av belastningsprofil. Vi granskar sensorns datablad och driftcykel och upprättar sedan en energibudget. Många datablad anger toppeffekt men inte genomsnittlig effekt. Vi beräknar det verkliga dagliga energibehovet, inklusive självurladdning och BMS:ens viloström, vilket kan öka det angivna värdet med 5–10 %.

Val av batterikemi och kapacitet. Baserat på klimatdata, autonomimålet och önskat bytesintervall rekommenderar vi en batterikemi och kapacitet. För ett projekt i Minnesota 2025 skulle vi vanligtvis specificera ett LiFePO4-paket på 20 Ah med BMS-frånkoppling vid låg temperatur. För ett projekt på hög höjd i Anderna skulle vi kunna rekommendera natriumjon på grund av nattemperaturer på −25 °C.

Integration och testning. Vi anskaffar batteripaketet med rätt kontakt, säkring och kapsling för tornmiljön. Våra partnerfabriker utför flashtestning på varje paket före leverans. För volymbeställningar kan vi ordna tredjepartscertifiering enligt UN 38.3 och IEC 62619 genom ackrediterade laboratorier.

Våra partnerfabriker tillverkar LiFePO4-paket i konfigurationer på 12 V, 24 V och 48 V, från 10 Ah till 200 Ah. Leveranstiderna är vanligtvis 3–4 veckor för standardkapaciteter och 5–6 veckor för anpassade formfaktorer. Provkvantiteter skickas inom 7–14 dagar.

Slutlig checklista: Innan du fastställer batteristorleken

  • Beräkna den dagliga energiförbrukningen utifrån den faktiska driftcykeln, inte databladets genomsnitt
  • Välj antal autonomidagar utifrån lokalt väder i värsta fall, inte en generell regel
  • Tillämpa en gräns för urladdningsdjupet baserat på den valda batterikemin
  • Tillämpa temperaturderating för den lägsta dimensionerande temperaturen
  • Lägg till 20–25 % åldersmarginal för kapacitetsbevarande vid slutet av livslängden
  • Kontrollera att BMS:en har en laddningsfrånkoppling vid låg temperatur om litium används
  • Bekräfta att en testsammanfattning enligt UN 38.3 finns tillgänglig för litiumtransporter
  • Kontrollera att solpanelen kan ladda batteriet från 50 % urladdningsdjup på en solig dag

Behöver du ett batteripaket dimensionerat för sensorer på en transmissionsledning?

Skicka din energibudget för sensorerna och klimatdata för platsen till oss. Vi utför en fullständig beräkning – inklusive temperaturderating och åldersmarginal – och rekommenderar en batterikemi och kapacitet. Provpaket skickas inom 7–14 dagar.

Kontakta vår ingenjör | Begär anpassad specifikation

Skriven av LinkSolars ingenjörsteam. Genom vårt nätverk av partnerfabriker anskaffar vi solenergisystem och batteripaket för fjärrövervakning, IoT och industriella tillämpningar. Om du har frågor om den här guiden kan du kontakta oss på support@linksolar.net.

Föregående Nästa