Kort svar: En portabel solladdare är en vikbar solcellspanel på 5–100 W med USB- eller likströmsutgång för mobiler, powerbanks och mindre likströmsbelastningar. Vid B2B-inköp från en Kina-baserad tillverkare eller leverantör är de viktiga specifikationerna celltyp (monokristallina celler med minst 22 % verkningsgrad), ETFE-laminat, ett namngivet USB-styrkrets-IC samt certifieringar som är relevanta för din marknad – IEC 61215, UL 1703, RoHS, CE-märkning och leverantörens kvalitetsledningssystem enligt ISO 9001. Den verkliga uteffekten ligger på 50–70 % av märkeffekten.
Om du någon gång har sålt en portabel solladdare och sett supportkön växa nästa vecka – ”min 28 W-panel laddade bara mobilen till hälften” – vet du att specifikationen på förpackningen inte motsvarar kundens upplevelse i fält. Den här guiden riktar sig till OEM-köpare och inköpsingenjörer och förklarar vad som påverkar den verkliga prestandan, var leverantörer sparar in och vilka specifikationspunkter man bör ställa krav på vid provutvärdering.
Vad är en portabel solladdare?
En portabel solladdare är en fristående vikbar eller styv solpanel (5–100 W) som matar ut USB (5 V, ibland USB-C PD) eller likspänning för laddning av mobiler, powerbanks, GPS-enheter, ekolod och mindre 12 V-belastningar. Den skiljer sig från en portabel kraftstation (ett batteri med valfritt solcellsingång) och från en styv takpanel – den omvandlar solljus direkt till laddningsström på användningsplatsen.
För B2B-köpare – friluftsvarumärken, återförsäljare av produkter för krisberedskap, tillbehörsleverantörer för marina tillämpningar, IoT-integratörer och återförsäljare av white label-produkter – innebär butikspriser på 35–180 USD goda marginaler, billig frakt och dussintals kompetenta fabriker i Guangdong och Zhejiang som konkurrerar om uppdragen. Det ger grossistköpare verkligt förhandlingsutrymme vad gäller FOB-pris och MOQ. Fällan är att samma låga inträdesbarriär innebär att många fabriker sparar in på cellkvalitet, USB-IC, tyg och kontaktmärkdata på sätt som sällan syns i specifikationsbladet.
Så fungerar portabla solladdare i praktiken – och här uppstår felen
En portabel solladdare består av tre delar staplade på varandra: en solcellspanel (monokristallina celler laminerade under ETFE eller PET), en laddningsreglerkrets (USB-IC eller en liten MPPT/PWM-regulator för likströmsutgångar) och ett hölje (vikbart tyg, dragkedja, fickor för kontakter och stödställ). Varje lager har sina egna felkällor.
Under STC (1000 W/m² instrålning, 25 °C celltemperatur, AM1.5-spektrum) levererar en välbyggd vikbar panel på 28 W cirka 5,5 A vid 5 V. Under verkliga förhållanden – sommarsol mitt på dagen, panelen vinklad inom 30° från optimalläget och en omgivningstemperatur på cirka 30 °C – sjunker den faktiska uteffekten till 60–75 % av märkeffekten, det vill säga ungefär 16–21 W användbar effekt. Vid delvis molnighet kan värdet sjunka till 30–40 %. Det är inget fel – det är fysik.

Tre vanligaste fältfelen
- USB-styrenheten slutar fungera vid överhettning. Billiga USB-IC:er stryper effekten eller stängs av över 60–65 °C — exakt den temperatur som en svart laminatpanel i ökensol når på 20 minuter. Bättre styrenheter med termisk hantering kostar 0,40 dollar mer på BOM-nivå — betydelselöst i en detaljhandelsprodukt för 79 dollar, men betydande i en grossistenhet för 19 dollar.
- Delaminering av laminatet vid cellkanten. PET-paneler börjar delaminera inom 6–18 månaders UV-exponering. ETFE håller i 3–5 år jämfört med 1–2 år för PET. Kostnadsskillnaden är 15–20 % på FOB-nivå.
- Fel på kontaktdon eller dragkedja. Fickan för laddningsstyrenheten, kabeldragkedjan och USB-kabelns dragavlastning går alla sönder innan cellerna gör det. Vik, fäll ut och böj kabeln 50 gånger på proverna — det förutsäger garantifrekvensen bättre än wattalet.
De flesta enheter på 10–28 W använder en enkel USB-IC för 5 V och USB BC1.2-/QC-handskakningar. Enheter på 40 W eller mer har dessutom en DC-koaxialutgång (12 V, 18 V, 19 V) för laddning av kraftstationer eller bärbara datorer — vilket kräver en buck-omvandlare av MPPT-typ. Äkta MPPT ger 15–30 % mer energiskörd än en PWM-styrenhet som marknadsförs som ”MPPT” under förhållanden med delvis skugga eller vinkelavvikelse. Se vår artikel om bästa vikbara solcellsladdare för vandring för att förstå varför en vandrare som tar fram en panel klockan 16 får märkbart mer energi från äkta MPPT.
Inköpschecklista: 7 frågor att ställa till leverantörer innan du beställer
För B2B-köpare som köper in grossistprodukter från en Kina-baserad tillverkare — lagerförd SKU, private label eller helt kundanpassad OEM — skiljer dessa sju frågor fabriker som levererar tillförlitliga produkter från fabriker som levererar billigast möjliga BOM med marknadsförda wattal.
- Celltyp och ursprung? Mono eller poly, verkningsgrad vid STC och cellleverantörens namn. Toppklass använder mono-celler på 22 % eller mer. Billiga enheter använder celler från lägre kvalitetsklasser på 18–20 % — därför är en billig panel på ”28 W” fysiskt större än en premiumvariant på ”28 W”.
- ETFE- eller PET-laminat? ETFE för all utomhusanvändning som varar längre än några månader. Fråga efter laminattjocklek (100–200 mikrometer) och data från accelererade UV-åldringstester.
- USB-styrkretsens IC och angivna termiska gräns? En seriös fabrik anger chipfamiljen utan att tveka. ”Generiskt USB-chip” = ett lotteri.
- IP-klassning, hur har den testats? ”IPX4-stänkskydd” är realistiskt för vikbart tyg. IP67 på en vikbar produkt kräver styrkande testrapporter. Se vår artikel om solpaneler för ekolod till kajaker för marin hållbarhet.
- Garantivillkor? Typiskt: 12 månader för laminatet, 6 månader för elektroniken. En ”5 års garanti” på en grossistenhet för 25 dollar är ett löfte som fabriken inte kan stå för.
- Exempel på ledtid och MOQ? 14 dagars prover / MOQ på 5 000 = fabrik för högvolymprodukter. 7–14 dagars prover / MOQ på 100 = fabrik för OEM och små varumärken. Olika värdeerbjudande, olika pris.
- Certifieringar för den färdigmonterade enheten? CE, FCC, RoHS och (för enheter med högre värde) IEC 61215 / IEC 61730. Verifiera mot det utfärdande organets databas, inte mot en JPEG-fil från fabriken.
Jämförelse: de främsta kategorierna av portabla solladdare 2026
Olika portabla solladdare passar olika kundbehov. Tabellen nedan sammanfattar de fyra vanligaste kategorierna som vi ser i B2B-förfrågningar om inköp 2026, med typiska specifikationer och FOB-prisintervall från Kina.
| Kategori | Typisk effekt | Utgångsportar | Användningsområde | Typiskt FOB-pris från Kina (2025–26) |
|---|---|---|---|---|
| Fickladdare för telefon | 5–10 W | 1× USB-A | Påfyllnadsladdning av telefon, nödutrustning | 4–9 $ |
| Vikbar laddare med flera portar (mainstream) | 20–30 W | 2–3× USB-A, valfri USB-C | Camping, vandring, laddning av två enheter | 14–28 $ |
| Laddare för kraftstation (DC-utgång) | 60–100 W | DC-honkontakt + USB | Laddning av portabla kraftstationer, husbil, helger utanför elnätet | 48–95 $ |
| Robust marin / IP-klassad | 10–50 W | Förseglad USB eller DC | Kajak, båtdäck, miljöer med saltpåverkan | 22–70 $ |
Kategorin med vikbara laddare med flera portar står för den största volymen idag – den vikbara modellen på 28 W med tre portar (flera konsumentinriktade D2C-varumärken säljer varianter av denna stycklista) är storsäljaren. Om ni ger er in på marknaden nu är en vikbar laddare med flera portar på 24–28 W och QC 3.0-USB det säkraste valet. Se vår guide till solenergiutrustning för sommarcamping 2026 för säsongsblandningen av SKU:er.
Certifieringar och standarder att ange i din RFQ
Det här är den specifikationschecklista vi ger inköpsansvariga som definierar en RFQ för portabla solladdare – inte en introduktion till standarder. Vilka rader ni kräver beror på distributionskanalen och på om enheten har ett integrerat batteri. Ange standarden, verifiera certifikatet mot det utfärdande organets databas (inte mot en JPEG-fil från fabriken) och anpassa paketet efter var ni säljer. Matrisen nedan är den faktabaserade referensen; IEC:s publikationslista och översikten över UL:s tjänster är de primära källorna för att bekräfta specifika certifikat, och NREL:s program för modultillförlitlighet publicerar årliga data om tillförlitlighet i fält som inköpsteamen använder som ett externt riktmärke.
Två kanalspecifika anmärkningar för din RFQ: standarderna för solcellsmoduler (IEC 61215 / IEC 61730 eller UL 1703 i Nordamerika) väger tungt för enheter på 50 W och mer, men är mindre universella för konsumentenheter på 10–30 W, där elektroniken på USB-sidan dominerar säkerhetsdiskussionen; och alla enheter med ett integrerat litiumbatteri (vanligt från 40 W och uppåt) bör inkludera IEC 62133 och UL 2743 i specifikationen. UL 2703 gäller endast om ett monteringsfäste levereras med enheten. Betrakta ISO 9001 som den lägsta leverantörsstandarden för återkommande beställningar.
| Standard | Omfattning | När det är relevant |
|---|---|---|
| IEC 61215 | Kvalificering av kristallina kiselmodulers konstruktion | 50 W+-segmentet, EU/globala köpare |
| IEC 61730 | Kvalificering av PV-modulsäkerhet | Används tillsammans med IEC 61215 |
| UL 1703 | Säkerhet för platta PV-moduler (Nordamerika) | Nordamerikansk detaljhandel och energiförsörjning |
| UL 2743 | Portabla kraftstationer | Enheter med integrerat batteri |
| IEC 62133 | Säkerhet för litiumjonceller och batterier | Enheter på 40 W+ med inbyggt batteri |
| CE-certifierad | Överensstämmelse med EU:s EMC- och LVD-krav | Obligatoriskt för marknadstillträde i EU |
| RoHS | Begränsning av farliga ämnen | EU + många globala detaljhandelskanaler |
| ISO 9001 | Leverantörens kvalitetsstyrning | Alla återkommande B2B-beställningar |
Skydd mot inträngning (IP-klassningar)
IP-klassningar beskriver skydd mot damm (första siffran, 0–6) och vätskeinträngning (andra siffran, 0–8). Realistiska klassningar för portabla solladdare:
- IPX4 — stänkskyddad från alla riktningar. Realistiskt för de flesta paneler i vikbart tyg. Lätt regn är inga problem; nedsänkning är det inte.
- IP65 — dammtät och skyddad mot vattenstrålar med lågt tryck. Kan uppnås med förseglade fickkonstruktioner och korrekt tätning. Medför en märkbar kostnadsökning.
- IP67 — dammtät och kan sänkas ned till 1 m i 30 minuter. Marknadsförs ofta, men uppnås sällan med en vikbar modell. Be alltid om testrapporten från ett erkänt laboratorium.
Köpare som säljer till kunder inom beredskap, marin användning och overlanding bör sikta på IP65 som en realistisk specifikation. Se vår artikel om solladdare för beredskap för information om när IP-klassning och prestanda i kallt väder är viktigare än angiven effekt.
Alternativ för anpassad OEM/private label — MOQ, ledtid, provningsprocess
För fem år sedan var MOQ på 5 000 enheter standard, men OEM-vänliga fabriker accepterar idag regelbundet pilotbeställningar på 100–500 enheter för private-label-varianter av lagerförda SKU:er.
Private label (lagerförd SKU + ditt varumärke). Välj en beprövad lagerförd SKU ur fabrikens katalog, anpassa kosmetiska detaljer (färg på bärväskan, screentryck, detaljhandelsförpackning, varumärkesanpassad användarhandbok) och sälj under ditt varumärke. Tidslinje: 4–6 veckor från beställning till FOB. MOQ 100–500 enheter. Styckpriset är lagerpriset plus ett anpassningstillägg på 0,80–2,50 USD.
Anpassad OEM (modifierade specifikationer). För meningsfull produktdifferentiering — icke-standardiserad effekt, anpassad panelstorlek, unikt vikmönster, integrerat batteri eller specifik kontaktkonfiguration — är fullständigt anpassad OEM rätt väg. Tidslinjen är 8–14 veckor för den första produktionskörningen; formverktyg, kretskortet för laddningsstyrenheten och laminatskärningen måste alla konstrueras om. MOQ 500–2 000 enheter. Styckpriset sjunker under motsvarande lagerförda SKU:er vid större volymer.
Provningsprocess som fångar upp defekter
En sourcingpartner med direkt fabrikskontroller kör prover genom en definierad checklista innan de skickas till köparen:
- Flash-testa panelen under en kalibrerad solsimulator. Kontrollera att den nominella effekten ligger inom ±5 %.
- Testa USB-utgången vid märkspänning med en kalibrerad belastning. Kontrollera att strömmen motsvarar specifikationen på varje port, både samtidigt och individuellt.
- Test av vikningscykler vik enheten 50 gånger. Kontrollera om laminatet spricker vid viklinjerna samt om tyget slits och dragkedjan fungerar korrekt.
- UV-exponera en liten batch i 100 timmar och testa sedan igen. Upptäcker fabriker med laminatnedbrytning innan de skickar varorna till ditt lager.
- Flexibilitetstest av kabeln vid laddningsstyrenhetens kabeldragavlastning. Dra i och böj kabeln 100 cykler och testa sedan den elektriska kontinuiteten igen.
LinkSolar är en sourcingpartner för B2B med direkt kvalitetskontroll på fabriksnivå, specialiserad på kundanpassade industriella solenergi- och kraftledningsövervakningslösningar, med angränsande kapacitet inom sourcing av bärbara solladdare. Vi arbetar med granskade tillverkningspartner i Guangdong och Zhejiang och samordnar OEM-flödet från specifikationsblad till FOB. Ledtiden för provexemplar är 7–14 dagar; produktion tar 2 veckor för private label-varianter från lager och 6–10 veckor för helt kundanpassad OEM. Vår OEM-sida för kundanpassade hopfällbara solpaneler går igenom mallen för specifikationsblad som vi använder för att avgränsa OEM-projekt.
Fallstudie: 2 400 hopfällbara enheter med private label för ett nordamerikanskt outdoor-varumärke
Ett nordamerikanskt outdoor-varumärke i nivå 2 kontaktade oss under tredje kvartalet 2025: 2 400 enheter av en 28 W hopfällbar solladdare med tre portar för en detaljhandelslansering under fjärde kvartalet, med ett rekommenderat pris på 79 USD. De hade tidigare köpt från en agent i Shenzhen som levererade de första 500 enheterna 11 dagar för sent, med en DOA-frekvens på 7,3 %.
Vi lade ordern via en av de sourcingpartnerfabriker i Dongguan som vi samarbetar med, låste stycklistan till ETFE-laminat (inte PET-laminatet som den tidigare leverantören i hemlighet hade ersatt det med) och angav en namngiven USB-styrkrets med dokumenterat termiskt frånkopplingsbeteende. Ledtiden för provexemplaret var 9 dagar; vi flash-testade provexemplaret vid 27,4 W mot märkningen på 28 W (inom ±5 %) och genomförde hela QA-checklistan innan vi godkände produktionen.
- DOA-frekvens: 0,4 % (10 av 2 400), ned från 7,3 % – ungefär 18 gånger bättre, tack vare val av styrkrets och specifikationen för kabelns dragavlastning.
- Leverans i tid: Hela ordern skickades 18 dagar efter inköpsordern, före fartygets avgång.
- Landad kostnad: 19,40 USD FOB Yantian, vilket stödjer ett rekommenderat pris på 79 USD med god marginal.
- Garantifrekvens på fältet, första 6 månaderna: 1,1 %, jämfört med branschens typiska 3–5 %.
Kunden beställde 4 000 enheter igen följande säsong. Varumärke och exakta specifikationer har anonymiserats enligt sekretessavtal. Slutsats: att fastställa laminattyp, USB-styrkrets och specifikation för kabelns dragavlastning skriftligen före godkännande av provexemplar är det som skiljer en garantifrekvens på 1 % från 5 % på den här nivån.
Vanliga frågor om bärbara solladdare
Vilken är den bästa bärbara solladdaren?
Det beror på användningsområdet. För laddning av telefoner i nödpaket: en modell på 10 W med en USB-port, med ett detaljhandelspris på 15–30 USD. För camping i flera dagar med flera enheter: en vikbar modell på 24–28 W med flera portar och QC 3.0-USB. För laddning av en portabel kraftstation: en vikbar modell på 100 W med DC-utgång med cylindrisk kontakt och en riktig styrenhet av MPPT-typ. Ur ett inköpsperspektiv är den ”bästa” SKU:n på varje nivå den som har verifierad cellkvalitet, ETFE-laminat, en namngiven USB-styrenhets-IC och en realistisk IP-klassning – inte den med den största wattangivelsen på förpackningen.
Fungerar portabla solladdare för telefoner verkligen?
Ja – med realistiska förväntningar. En laddare på 10–20 W i direkt middagssol laddar en vanlig smartphone från tom till full på 2,5–4 timmar, ungefär som en väggladdare men med större variation. Vid delvis molnighet tar det 6–10 timmar. Att ladda via en mellanliggande USB-powerbank i stället för direkt från panelen ger en bättre upplevelse, eftersom powerbanken jämnar ut strömdippar som orsakas av moln.
Är det en bra idé att använda solenergi för att ladda en powerbank?
För de flesta användare, ja – en powerbank är rätt buffert mellan ojämn solinstrålning och en känslig enhet. Den jämnar ut variationerna när moln passerar och panelens vinkel ändras, levererar sedan en stabil USB-utgång till telefonen eller surfplattan och förlänger det användbara laddningsfönstret till kvällen. Avvägning: ytterligare en effektomvandling som kostar 15–25 % av den insamlade energin jämfört med direkt solcellsladdning till telefonen.
Vilka är nackdelarna med portabla solladdare?
Ärlig lista: (1) uteffekten varierar beroende på väder, panelens vinkel och tid på dagen; (2) den angivna effekten motsvarar sällan den verkliga uteffekten (50–70 % av märkningen); (3) laddningen är långsammare än från ett vägguttag, särskilt för surfplattor och bärbara datorer; (4) billigare enheter (PET-laminat, generiska IC-kretsar) försämras inom 12–24 månaders användning utomhus; (5) extrem värme stryper USB-styrenheten. Inget av detta är avgörande nackdelar – det är därför kategorin är en utomhus- och reservlösning, inte för primär daglig laddning.
Vilken är den bästa portabla solpanelen specifikt för camping?
För tältcamping med 1–3 personer räcker en vikbar modell på 20–28 W med två eller tre USB-portar för den realistiska enhetsmixen. För husbilscamping, där en portabel kraftstation fungerar som energihubb, bör du välja en vikbar modell på 60–100 W med DC-utgång med cylindrisk kontakt. Leta efter ETFE-laminat, stödben eller montering med öljetter och minst IPX4. Vår guide för val av effekt till portabla medicintekniska enheter beskriver en relaterad dimensioneringsmetodik som kan tillämpas på campingelektronik.
Letar du efter portabla solladdare för återförsäljning eller private label?
LinkSolar samordnar projekt med portabla solladdare för OEM och private label via granskade fabrikspartners. Provets ledtid är 7–14 dagar, produktionen tar 2–10 veckor beroende på anpassningsnivå och MOQ börjar vid små pilotkvantiteter. Vi genomför QA-checklistan på varje inkommande prov så att wattangivelsen på förpackningen stämmer med det kunden mäter i fält.
Få en offert →