Zonne-oplossingen op maat die uw projecten vooruit helpen.

Voeding voor IoT-sensoren, beveiligingscamera's en weerstations in 20+ landen.

Van prototype tot productie — één leverancier, één contactpersoon.

Beste voeding voor monitoring van hoogspanningslijnen: architecturen vergeleken

Door LinkSolar Engineering Team  •   15 minuten lezen

A silver hybrid power platform with a curved black solar surface is clamped around an overhead conductor in a working transmission corridor.
Kort antwoord: De beste voeding hangt af van het belastingsprofiel van uw lijn. Hoogbelaste transmissielijnen (>60 A continu) vragen om hybride systemen met CT als primaire bron. Masten op afstand met variabele belasting vereisen primair zonne-energie met een LiFePO4-accu als back-up. Voor toepassingen waarbij redundantie cruciaal is, is drievoudige back-up vereist (CT + zonne-energie + accu). Geen enkele architectuur is optimaal voor elk scenario.

Stel u een voedingssysteem voor dat uitsluitend op zonne-energie werkt, geïnstalleerd op een 69 kV-transmissiemast in het najaar. Tegen het einde van de winter valt het monitoringstation uit. Het zonnepaneel zat drie weken lang onder het ijs, de loodzuuraccu verloor 40% van zijn capaciteit door de kou, en het netwerkbedrijf had geen enkel zicht op een lijn die 12% boven de seizoenscapaciteit werd belast. Het probleem lag niet aan het paneel of de accu op zich. Het probleem was de architectuur: uitsluitend zonne-energie op een lijn waar de geleiderstroom gedurende lange winterperioden onder 15 A zakte, waardoor de CT-harvester onbruikbaar was en de zonne-energie-installatie buiten werking raakte.

Dit verhaal herhaalt zich elke winter bij netwerkbedrijven. Een verkeerde voedingsarchitectuur kost meer dan de hardware zelf — het kost gegevens, veiligheidsmarges en inzettijd van monteurs. Deze gids vergelijkt de vier voedingsarchitecturen die in 2026 worden gebruikt voor de monitoring van bovengrondse hoogspanningslijnen, met reële specificaties, belastingsdrempels en storingsmodi. Onze partnerfabrieken produceren zowel mastgemonteerde als geleidergemonteerde systemen, en we hebben genoeg praktijkretouren gezien om te weten waar elke architectuur tekortschiet.

Waarom voedingsarchitectuur belangrijker is dan componentenspecificaties

Voedingsarchitectuur is de systematische configuratie van energiebronnen, opslag en omvormingstrappen die een lijnmonitoringsysteem operationeel houdt. Een zonnepaneel van 40 W met een MPPT-laadregelaar met 98% rendement en een LiFePO4-accu van 100 Ah klinkt op papier uitstekend. Als het verbruik echter bestaat uit een infraroodcamera van 50 W die 24/7 actief is, klopt de berekening niet: een continu verbruik van 50 W staat gelijk aan 1.200 Wh per dag, terwijl een paneel van 40 W in een noordelijke winter wellicht slechts 80-120 Wh per dag levert. De accu raakt in 3-5 dagen leeg, ongeacht de celchemie.

Geavanceerde sensoren en communicatienetwerken krijgen sectorbreed steeds meer prioriteit bij investeringen in netmodernisering. Die sensoren hebben stroomvoorziening nodig die aansluit op hun inschakelduur, hun locatie en het bedrijfsprofiel van de lijn. Een mismatch tussen architectuur en toepassing is de voornaamste oorzaak van uitval in het veld bij zelfvoedende lijnmonitoring, vóór bliksemschade en corrosie.

Er worden vier architecturen op ruime schaal toegepast:

  1. CT-primair hybride — Energieopwekking via stroomtransformator (CT) als primaire bron, zonne-energie als secundair
  2. Primair zonne-energie — Zonne-energie als primaire bron, accu als back-up
  3. Gebalanceerd hybride — CT en zonne-energie delen de belasting proportioneel
  4. Drievoudige back-up — CT + zonne-energie + primaire batterij, met redundantie in elke fase

Elk systeem heeft een specifiek belastings- en klimaatvenster waarin het de juiste keuze is. In de onderstaande paragrafen worden deze vensters met concrete cijfers in kaart gebracht.

Evaluatiecriteria: wat maakt een voeding optimaal voor lijnmonitoring

Een voeding voor de monitoring van bovengrondse hoogspanningslijnen moet een stabiele gelijkspanning (DC) leveren binnen een bereik dat doorgaans loopt van 3,3 V voor microcontrollers tot 24 V voor camera's en communicatieradio's. De evaluatiecriteria die betrouwbare systemen onderscheiden van storingen in het veld zijn:

  • Minimale startstroom (voor CT-systemen): De laagste lijnstroom waarbij de CT voldoende energie kan opwekken om het systeem op te starten. Typische CT-harvesters met gedeelde kern hebben 3-10 A primaire stroom nodig om te starten. Geavanceerde actieve elektronische CT-ontwerpen kunnen starten bij minder dan één ampère, maar kosten 3-5x meer.
  • Vermogensdichtheid per kg (voor geleidergemonteerde systemen): Op de geleider gemonteerde apparaten moeten onder 5 kg blijven om overmatige mechanische belasting en het opwekken van geleiderdansen (galloping) te voorkomen. Elke watt continu vermogen moet binnen dit massabudget passen.
  • Bedrijfstemperatuurbereik: In masten gemonteerde elektronica in Noord-Amerika wordt blootgesteld aan omgevingstemperaturen van -40°C tot +80°C. Geleidergemonteerde apparaten hebben te maken met geleideroppervlaktetemperaturen van -30°C tot +90°C. Standaard lithium-ion-accu's vallen uit onder 0°C. LiFePO4-cellen voor lage temperaturen kunnen ontladen bij -40°C, maar verliezen 20-40% van hun nominale capaciteit.
  • Onderhoudsinterval: Netwerkbedrijven streven naar 5-10 jaar tussen locatiebezoeken voor afgelegen masten. Elke architectuur die jaarlijkse accuvervanging of paneelreiniging vereist, voldoet niet aan dit criterium.
  • CAPEX per watt betrouwbaar vermogen: De installatiekosten gedeeld door het wattage dat het systeem 99% van de tijd kan garanderen, niet het piekvermogen.

Capaciteitsfactoren van fotovoltaïsche systemen variëren aanzienlijk afhankelijk van de zonne-energieklasse. Een mast in Michigan (Klasse 3) kan niet op dezelfde manier worden gedimensioneerd als een mast in Arizona (Klasse 5). Hetzelfde geldt voor CT-harvesters: een lijn die in de zomer 200 A voert en in de winter 30 A, stelt heel andere eisen aan de harvester dan een basislastlijn met continu 300 A gedurende het hele jaar.

Vergelijking van voedingsarchitecturen

Architectuur Vermogensbereik Betrouwbaarheid CAPEX Onderhoud Meest geschikt voor
CT-primair hybride 1-30 W Hoog (belastingsafhankelijk) $800-1,500 5-8 jaar Lijnen >60 A continu
Primair zonne-energie 5-100 W Gemiddeld (weersafhankelijk) $600-1,200 3-5 jaar Afgelegen masten, zonnige klimaten
Gebalanceerd hybride 5-50 W Zeer hoog $1,200-2,500 5-10 jaar Variabele belasting, gematigd klimaat
Drievoudige back-up 10-100 W Hoogst $2,000-4,000 5-10 jaar Kritieke lijnen, bedrijfskritische zones
Alleen primaire batterij 1-10 W Laag (beperkte levensduur) $300-600 1-2 jaar Tijdelijke monitoring, 6-12 mnd

Bovenstaande tabel hanteert „betrouwbaar vermogen” als belangrijkste maatstaf, niet het piekvermogen. Een systeem dat primair op zonne-energie werkt met een nominaal piekvermogen van 100 W garandeert in januari in Minnesota wellicht slechts 15 W. Een CT-primair systeem op een 100 A-lijn garandeert daarentegen continu 5-10 W, ongeacht het weer, maar valt terug naar nul als de lijn voor onderhoud spanningsloos wordt gemaakt.

CT-energieopwekking: de cijfers

Energieopwekking via stroomtransformatoren (CT energy harvesting) onttrekt energie aan het magnetische veld rond een spanningvoerende geleider. Een IET-onderzoekspaper uit 2023 toonde aan dat actieve elektronische CT-ontwerpen een stabiel vermogen van 30 W bij 80 V DC kunnen leveren over een primair stroombereik van 60-500 A, met een vermogensdichtheid van 9,91 W/kg. Eenvoudige passieve CT-ontwerpen met luchtspleetkernen leveren 1-5 W en raken verzadigd bij hoge stromen. Het TIDA-01385-referentieontwerp van Texas Instruments levert een stabiele 3,6 V DC bij een secundaire stroom van slechts 3 mA, met een opstarttijd van 2 seconden en supercondensator-back-up.

Het cruciale afwegingspunt in het ontwerp is luchtspleet versus verzadiging. Het verkleinen van de luchtspleet van 1 mm naar 0,5 mm verhoogt het uitgangsvermogen van 4,84 W naar 17,64 W bij een primaire stroom van 102,5 A, maar de kern raakt verzadigd bij lagere overstroomniveaus. Voor monitoringtoepassingen waarbij de lijnstroom per seizoen met een factor 10:1 varieert, is een kern met luchtspleet en actieve regeling de meest praktische keuze.

Zonne-energie voor masten: reële opbrengst

Op masten gemonteerde zonne-energiesystemen voor lijnmonitoring gebruiken doorgaans fotovoltaïsche panelen van 40-90 W met MPPT-laadregelaars. Het MPPT-omzettingsrendement van industriële regelaars varieert van 96% tot 98,7% op de piek, maar het rendement op systeemniveau omvat ook bedradingsverliezen, de laad-/ontlaadefficiëntie van de accu (85-92% voor LiFePO4) en het eigen verbruik van de regelaar zelf (0,5-2 W). Een paneel van 60 W in een Klasse 3-zonne-regio levert gemiddeld 180-240 Wh per dag in de zomer en 40-80 Wh per dag in de winter.

De partnerfabrieken van LinkSolar produceren mastgemonteerde systemen met 40W-90W PV, MPPT-laadregelaars met een piekrendement van ≥98%, LiFePO4-accupakketten van 30-100 Ah en behuizingen van rvs 304 met IP66-classificatie voor duurzaam buitengebruik. Het bedrijfstemperatuurbereik loopt van -40°C tot +80°C. Deze specificaties zijn ontworpen voor robuuste inzet in sensornetwerken met extreme temperatuurverschillen.

Beste keuze voor hoogbelaste transmissielijnen: CT-primair hybride

CT-primair hybride systemen zijn de juiste keuze voor transmissielijnen die continu meer dan 60 A voeren. De CT-harvester levert basisvermogen evenredig aan de lijnstroom, en een klein zonnepaneel (10-20 W) zorgt voor extra lading tijdens onderhoudsonderbrekingen of perioden met extreem lage belasting.

De Lindsey TLM-geleidermonitor maakt gebruik van deze benadering: het apparaat is zelfvoedend via de lijnstroom zonder dat externe voeding nodig is, maar bevat toch een complete sensorsuite inclusief LiDAR-hoogtemeting, hellingshoekmeting, lijnstroom en temperatuur. Het communiceert via Iridium-satellietradio en is gekeurd voor installatie onder spanning tot 765 kV. Het weglaten van een afzonderlijke RTU en externe voeding vermindert de installatiecomplexiteit en potentiële storingspunten.

Voor lijnen van 60-300 A levert een goed ontworpen CT-harvester continu 5-20 W. Dit is voldoende voor microcontrollers, temperatuursensoren en draadloze zenders met een lage inschakelduur. Een onderzoekspaper over IoT-terminals voor hoogspanningstransmissielijnen concludeerde dat met de juiste slaapmechanismen het gemiddelde dagelijkse energieverbruik van een monitoringterminal onder 7 W kan blijven — ruim binnen de opbrengst van de CT-harvester voor gemiddeld belaste lijnen.

De storingsmodus om rekening mee te houden: het spanningsloos maken van de lijn. Als de lijn voor onderhoud buiten bedrijf wordt gesteld, levert de CT-harvester nul vermogen. De secundaire zonne-energievoorziening moet zo worden gedimensioneerd dat het systeem operationeel blijft tijdens geplande onderbrekingen. Een zonnepaneel van 15 W met een LiFePO4-accu van 20 Ah kan een slaapstandbelasting van 2 W gedurende 7-14 dagen voeden zonder lijnstroom.

Beste keuze voor afgelegen masten zonder netaansluiting: primair zonne-energie

Systemen die primair op zonne-energie werken, zijn de standaardkeuze voor afgelegen monitoringmasten waar geen netstroom beschikbaar is en de bewaakte lijn een variabele of lage stroom voert. Het zonnepaneelsysteem wordt gedimensioneerd op de slechtste maand, niet op de gemiddelde maand. In noordelijke klimaten betekent dit dat de winterse opbrengst (40-80 Wh/dag uit een paneel van 60 W) de belasting moet dekken, of dat de accu het tekort moet overbruggen.

Meerdere compacte zonnepanelen en weerbestendige apparatuurkasten zijn gemonteerd in een vakwerkmast voor de voeding van monitoring op afstand.

Een MDPI-publicatie uit 2025 over monitoringtechnologieën voor HVDC-transmissielijnen merkte op dat op zonne-energie werkende doorhangmonitoringsystemen 5-50 W verbruiken, afhankelijk van het sensortype, en externe stroomvoorzieningen vereisen zoals zonne-energie met accuopslag. De voordelen van zonne-energie voor sensoren op transmissielijnen zijn onder meer onafhankelijkheid van de bedrijfstoestand van het elektriciteitsnet en inzetbaarheid op zowel wisselstroom- als gelijkstroomnetten (AC en DC). De nadelen zijn de weersafhankelijke beschikbaarheid en de noodzaak van periodiek onderhoud.

De mastgemonteerde systemen van LinkSolar gebruiken om deze reden LiFePO4-accu's van 30-100 Ah. LiFePO4-chemie biedt 3.000-6.000 cycli bij een ontladingsdiepte van 80%, vergeleken met 500-1.000 cycli voor loodzuur. Bij -20°C behoudt LiFePO4 70-80% van de nominale capaciteit; loodzuur verliest 30-50%. De CAPEX ligt hoger ($400-800 voor LiFePO4 tegenover $150-300 voor loodzuur), maar de totale eigendomskosten over 10 jaar zijn lager doordat vervangingsintervallen toenemen van 2-3 jaar naar 8-10 jaar.

De dimensioneringsregel: bereken de belasting in wattuur per dag, deel dit door de zonne-opbrengst per watt paneelvermogen in de slechtste maand, en voeg 50% marge toe voor accudegradatie en opeenvolgende bewolkte dagen. Een continue belasting van 10 W (240 Wh/dag) in een winters Klasse 3-klimaat vereist minimaal 80 W aan paneelvermogen en 100 Ah aan LiFePO4 bij 12 V (1.200 Wh nominaal, bruikbaar bij 80% DoD = 960 Wh) om 4 zonloze dagen te overbruggen.

Beste keuze voor distributielijnen met variabele belasting: gebalanceerd hybride

Distributieleidingen vormen het moeilijkste vraagstuk op het gebied van voedingsarchitectuur. De belasting varieert van 10 A om 03:00 uur tot 200 A om 18:00 uur. Seizoensinvloeden zorgen voor een extra schommeling met een factor 2-3. Een systeem met uitsluitend CT krijgt te weinig stroom bij lage belasting. Een systeem met alleen zonne-energie krijgt tekorten in de winter. De oplossing is een gebalanceerde hybride architectuur waarbij CT en zonne-energie de belasting proportioneel verdelen, terwijl een grotere accu (50-100 Ah) de schommelingen opvangt.

Een zilverkleurig, op de geleider gemonteerd voedingsplatform omsluit een bovengrondse lijn met een gebogen zwart fotovoltaïsch oppervlak geïntegreerd in de behuizing.

Het monitoringsysteem voor bovengrondse transmissielijnen van Sumitomo hanteert deze aanpak: het wekt via CT energie op uit het magnetische veld van de transmissielijn, maar bevat tevens energieopslag om perioden met lage stroom te overbruggen. Het systeem maakt gebruik van 920 MHz draadloze multi-hop-communicatie en is ontworpen als onderhoudsvrij met een lange levensduur. De belangrijkste ontwerpbeslissing is het energiebeheeralgoritme: bij een hoge lijnstroom laadt de CT de accu op en voedt deze de belasting. Wanneer de lijnstroom daalt, neemt de accu het over en vult het zonnepaneel overdag aan.

Onze partnerfabrieken produceren geleidergemonteerde hybride systemen met tweekanaals CT- en zonne-energie-ingang, een behuizing van aluminiumlegering, een totale massa van minder dan 5 kg en een klemmontage waarvoor de lijn niet spanningsloos hoeft te worden gemaakt. Het CT-kanaal maakt gebruik van een gedeelde kern met een luchtspleet van 1 mm voor verzadigingsbeheer, en het zonne-energiekanaal gebruikt een flexibel paneel van 10-20 W gemonteerd op de geleider of aangrenzende montage-elementen.

De regelaar voor energiebeheer is het cruciale onderdeel. Deze moet naadloos schakelen tussen bronnen zonder dat de belasting wegvalt, de laadprofielen van de LiFePO4-accu beheren en de status van de bronnen doorgeven via Modbus of CAN-bus. Industriële MPPT-laadregelaars met RS485 voor monitoring op afstand, zoals de Linovision 10A MPPT met IP67-aluminiumbehuizing en een bedrijfstemperatuurbereik van -40°C tot +55°C, worden veelvuldig toegepast in dergelijke configuraties.

Beste keuze voor bedrijfskritische toepassingen met hoge redundantie: drievoudige back-up

Systemen met drievoudige back-up combineren CT-opwekking, zonne-energie en een primaire batterij tot een redundante architectuur waarin een enkele storing niet leidt tot dataverlies. Ze worden ingezet op kritieke transmissiecorridors, lijnen met dynamische thermische capaciteitssystemen (DLR) die realtime dispatchbeslissingen sturen, en lijnen in gebieden waar toegang voor onderhoudsploegen wordt bemoeilijkt door terrein of weersomstandigheden.

Een compacte zilverkleurige ijsafzettingsmonitoringnode met een camera aan de voorzijde en een gebogen zwart zonne-oppervlak is rechtstreeks om een bovengrondse geleider geklemd.

Dynamic line rating (DLR) is een sleuteltechnologie om de netcapaciteit te vergroten zonder nieuwbouw. DLR-systemen vereisen continue stroom voor geleidertemperatuursensoren, weerstations en realtime communicatieverbindingen. Een DLR-systeem dat tijdens een hittegolf uitvalt, verliest zijn veiligheidsmarge en kan leiden tot verplichte afschakeling (curtailment). De kosten van een voedingssysteem met drievoudige back-up ($2,000-4,000) vallen in het niet bij de kosten van één enkele afschakeling of een spoedinzet van monteurs.

Een typisch systeem met drievoudige back-up voor een DLR-station van 20 W omvat:

  • CT-harvester: 10-20 W continu vermogen bij >80 A lijnstroom
  • Zonnepaneelsysteem: paneel van 40-60 W met MPPT-laadregelaar
  • Accu: 100 Ah LiFePO4 bij 12 V (1.200 Wh nominaal, 960 Wh bruikbaar)
  • Energiebeheer: industriële regelaar met bronprioritering en telemetrie op afstand

Het systeem kan bij voldoende lijnstroom onbeperkt blijven functioneren op alleen de CT. Als de lijn spanningsloos wordt gemaakt, dekken zonne-energie en de accu de belasting. Als het zonnepaneel wekenlang bedekt is met ijs of sneeuw, nemen CT en de accu de belasting over. Alleen het gelijktijdig uitvallen van alle drie de bronnen leidt tot uitval — een scenario dat zowel een spanningsloze lijn als een langdurige winterstorm met ijsophoping vereist, waarbij de monitoringdata op dat moment minder cruciaal zijn dan de toestand van de lijn zelf.

Beste budgetoptie en wanneer deze volstaat

Systemen die uitsluitend werken op een primaire batterij zijn de optie met de laagste CAPEX ($300-600 inclusief installatie) en zijn geschikt voor tijdelijke monitoringtrajecten van 6-12 maanden. Een lithiumbatterijpakket van 19.000 mAh kan een ZigBee-sensornode met een lage inschakelduur ongeveer 2 jaar van stroom voorzien, of een actievere monitoringterminal gedurende 3-6 maanden, afhankelijk van de verzendfrequentie.

Deze toepassing is diagnostisch van aard, niet operationeel. Als een netwerkbedrijf gedurende één zomer het heetste veld van een lijn wil identificeren of gedurende 90 dagen een thermisch model wil valideren, is een datalogger op batterijen het juiste instrument. Als het doel continue operationele monitoring over meerdere jaren is, wordt een systeem op uitsluitend batterijen juist de duurste optie vanwege arbeidskosten voor vervanging en lastige bereikbaarheid.

Uit een onderzoek uit 2024 naar het energieverbruik van SCADA-systemen bleek dat communicatiesubsystemen verantwoordelijk zijn voor 30-40% van het totale energieverbruik in monitoringstations op afstand. Het verlagen van de zendfrequentie van elke minuut naar elke 15 minuten kan de levensduur van de batterij met een factor 3-4 verlengen. Voor tijdelijke opstellingen is deze afweging zeker de moeite waard.

Productspecificaties: wat onze partnerfabrieken leveren

LinkSolar levert voedingssystemen voor lijnmonitoring via partnerfabrieken met directe productietoegang en kwaliteitscontrole ter plaatse. De twee productfamilies dekken het merendeel van de vereisten van netwerkbedrijven af:

Meerdere op de geleider gemonteerde monitoringnodes, waaronder een geïntegreerd platform met gebogen zonnepaneel, zijn geïnstalleerd op bovengrondse lijnen boven een rivierkruising.

Mastgemonteerde systemen

PV-vermogen

40W — 90W

MPPT-rendement

≥ 98%

Accu

30 — 100 Ah LiFePO4

Behuizing

304 SS, IP66

Temperatuurbereik

-40°C tot +80°C

Montage

Paal / Mastpoot

Mastgemonteerde systemen worden op de draagconstructie zelf geïnstalleerd, niet op de spanningvoerende geleider. De installatie vereist geen uitschakeling van de lijn en de toegang voor onderhoud is eenvoudig. De behuizing van rvs 304 is bestand tegen corrosie in kust- en industriële omgevingen. De IP66-classificatie garandeert stofdichtheid en bescherming tegen krachtige waterstralen — essentieel voor masten in gebieden met slagregen of vallend ijs.

Geleidergemonteerde systemen

Voedingsingang

Tweekanaals CT + zonne-energie

Behuizing

Aluminiumlegering

Totale massa

< 5 kg

Installatie

Klemmontage, onder spanning

CT-type

Gedeelde kern, met luchtspleet

Zonnepaneel

10 — 20 W flexibel

Geleidergemonteerde systemen plaatsen de energiebron en de sensoren direct op de lijn. Dit maakt bekabeling langs de mast overbodig en brengt temperatuursensoren in direct contact met het geleideroppervlak voor een nauwkeurige thermische modellering. De massalimiet van minder dan 5 kg waarborgt dat de mechanische belasting en effecten van eolische trillingen verwaarloosbaar blijven. Dankzij de klemmontage met isolatiestokken (hot sticks) kan de installatie plaatsvinden zonder de lijn uit te schakelen — een aanzienlijk voordeel voor operationele lijnen.

Besluitvormingskader: welke architectuur past bij uw lijn

Lijnconditie Aanbevolen architectuur Belangrijkste dimensioneringsregel
>60 A continu, geen langdurige uitval CT-primair hybride CT-opbrengst ≥ 1,5x belasting; zonne-energie overbrugt uitval
Afgelegen mast, variabele belasting, zonnig klimaat Primair zonne-energie Paneel gedimensioneerd op slechtste maand + 50% marge
Variabele belasting, gematigd klimaat, doelstelling 5+ jaar Gebalanceerd hybride Accu ≥ 4 dagen belasting bij 80% DoD
Kritieke corridor, DLR, storingsvrij vereist Drievoudige back-up Elke 2 van de 3 bronnen moeten de belasting dekken
Tijdelijke diagnose, <12 maanden Alleen batterij Verlaag zendfrequentie om levensduur te verlengen
<20 A continu, noordelijk klimaat Primair zonne-energie of drievoudige back-up CT-opbrengst ontoereikend; zonne-energie moet belasting dragen

De meest voorkomende ontwerpfout die we zien, is het overdimensioneren van het zonnepaneel terwijl de accu wordt ondergedimensioneerd. Een paneel van 100 W met een accu van 20 Ah oogt indrukwekkend op papier, maar faalt in de praktijk omdat 3-4 bewolkte winterdagen de accu volledig leegtrekken voordat het paneel deze kan herladen. De accu fungeert als schokdemper; het paneel is de constante energiebron. Dimensioneer de accu voor de overbrugging en dimensioneer vervolgens het paneel op het gemiddelde verbruik.

Praktijk van installatie en onderhoud

De voedingsarchitectuur heeft net zoveel invloed op de installatiearbeid als op de betrouwbaarheid. CT-primaire systemen vereisen de montage van een split-core CT om de geleider — een klus van 15 minuten met isolatiestokken voor een ervaren ploeg. Systemen die primair op zonne-energie werken, vergen paneelmontage, uitrichting en bekabeling — 1-2 uur afhankelijk van de mastgeometrie. Systemen met drievoudige back-up vereisen beide, plus een integratietest van de regelaar voor energiebeheer.

Onderhoudsintervallen variëren per architectuur en klimaat. In de woestijn van Arizona moeten zonnepanelen elke 6-12 maanden worden gereinigd vanwege stofophoping. In het noordwesten van de VS kan mos- en algengroei op panelen de opbrengst jaarlijks met 10-20% verminderen. In noordelijke klimaten kan vallend ijs van aarddraden panelen beschadigen die te dicht bij de bliksemdraad zijn gemonteerd. Dit zijn geen theoretische kwesties; ze bepalen direct of een onderhoudsdoelstelling van 5 jaar haalbaar is.

Onze partnerfabrieken voeren op elke productiebatch milieutests uit: thermische cycli van -40°C tot +85°C, blootstelling aan een relatieve luchtvochtigheid van 95% RH en trillingstests volgens de norm IEC 60068-2-6. De kwaliteitsborgingsgegevens zijn op aanvraag beschikbaar voor inkoopteams van netwerkbedrijven die traceerbaarheidsdocumentatie wensen.

Het National Renewable Energy Laboratory beheert een openbare database met degradatiepercentages van fotovoltaïsche panelen per klimaatzone. Dit is nuttig om in te schatten of een paneel dat voor 25 jaar is gespecificeerd, in jaar 15 van een monitoringproject nog steeds voldoende vermogen levert. Voor netwerkbedrijven die langetermijncontracten voor voedingssystemen evalueren, publiceert het U.S. Department of Energy Grid Modernization Initiative kosten-batenkaders die de waarde kwantificeren van vermeden uitvaluren voor monitoringinstallaties op afstand.

Een voedingssysteem op maat nodig voor uw lijn?

Geef ons de lijnspanning, de typische belastingsstroom, de klimaatzone en het sensorverbruik door. Ons engineeringteam dimensioneert de architectuur en stuurt u een materiaallijst met levertijd.

Vraag een offerte aan Bekijk PLM-productassortiment

Referenties en gegevensbronnen

  1. IET Power Electronics, A comprehensive design method of an active electronic current transformer for stable energy harvesting from power lines, 2023 — 30 W stabiel uitgangsvermogen, 9,91 W/kg vermogensdichtheid.
  2. Texas Instruments, TIDA-01385 Reference Design: Energy Harvesting From Current Transformer — 3,6 V uitgangsspanning bij 3 mA secundair, opstarttijd van 2 seconden.
  3. MDPI Energies, Monitoring Technologies for HVDC Transmission Lines, 2023 — doorhangmonitoring op zonne-energie met 5-50 W verbruik.
  4. Lindsey Manufacturing, TLM Conductor Monitor productspecificaties — zelfvoedend, gekeurd tot 765 kV, Iridium-communicatie.
  5. Sumitomo Electric, Overhead Transmission Line Monitoring System technisch bulletin — zelfvoedend via CT, 920 MHz draadloze multi-hop-communicatie.
  6. ResearchGate / IoT journal, Research of Communication Technology on IoT for High-Voltage Transmission Line — terminalverbruik gemiddeld <7 W per dag met slaapstand.
  7. Eureka Patsnap, SCADA System Power Consumption: How to Reduce It, 2024 — communicatiesubsystemen 30-40% van totale energie.
  8. Phocos CIS-MPPT datasheet — IP68-inkapseling, 98% systeemrendement, geen bewegende delen.
  9. Linovision MPPT controller specifications — IP67, -40°C tot +55°C, RS485 Modbus, cloudplatform.
  10. Power-Sonic LiFePO4 technical documents — levensduur van 3.000-6.000 cycli bij 80% DoD, ontlaadbaar bij -20°C.
  11. Grepow low-temperature LiFePO4 cell data — ontlading bij -40°C, >60% initiële capaciteit bij 0,5C.
  12. IRJET, Energy Harvesting System using Current Transformer, Vol. 7 Issue 6, 2020 — ontwerp met geregelde uitgangsspanning van 5 V.
Vorige Volgende