Kort antwoord: CT-harvesters leveren 1.5-5W op lijnen met 20-100A, maar vallen uit onder 5A of tijdens stroomuitval. Zonnepanelen leveren 0.5-6W onafhankelijk van de lijnstatus, maar hebben moeite tijdens meerdaagse stormen. Voor een beschikbaarheid van 99%+ is hybride CT + zonne-energie + accu de enige architectuur die alle storingsscenario's afdekt. Analyse van de levenscycluskosten wijst uit dat hybride na jaar 3 voordeliger is. Vergelijk hybride systemen →
Een CT-harvester geklemd om een geleider met 100 A levert continu 5+ W — overdag, 's nachts, tijdens sneeuwstormen. Daalt die geleiderstroom naar 10 A, dan zakt u terug naar 0.8 W. Bij 3 A valt het systeem volledig uit.
Die niet-lineaire vermogenscurve is de meest verkeerd begrepen specificatie in het voedingsontwerp voor de monitoring van hoogspanningslijnen. Ingenieurs die CT-harvesting dimensioneren op basis van de gemiddelde geleiderstroom in plaats van de minimale jaarlijkse stroom, eindigen met monitoringknooppunten die uitvallen tijdens exact de lage-belastingsomstandigheden die ze geacht werden te bewaken.
Dit artikel gaat dieper dan de algemene vergelijking tussen zonne-energie en CT die we eerder publiceerden — we gaan ervan uit dat u de basisafwegingen al kent. Hier duiken we in de fysica, kwantificeren we de storingsgrenzen en zetten we de levenscycluskosten over 10 jaar op een rij, zodat u uw keuze voor een voedingsarchitectuur kunt onderbouwen tijdens een inkoopbeoordeling.
Fysica van CT-harvesting: wat er werkelijk gebeurt
Een stroomtransformator-energy-harvester is een split-core ringkern die om de geleider wordt geklemd. Wisselstroom in de primaire geleider induceert een evenredige stroom in de secundaire wikkeling. Het geoogste vermogen volgt de formule:
P = I² × R_load (gerefereerd aan de secundaire zijde), maar het bruikbare vermogen wordt begrensd door kernverzadiging, wikkelverliezen en de minimale ingangsspanning van de vermogensbeheerelektronica.
Belangrijke parameters die de werkelijke opbrengst bepalen:
| Parameter | Effect op geoogst vermogen |
|---|---|
| Primaire stroom (I_p) | Bepalende variabele — vermogen schaalt bij lage stromen grofweg met I_p², vlakt af naarmate de kern verzadiging nadert |
| Kernmateriaal (nanokristallijn vs. ferriet) | Nanokristallijn: hogere permeabiliteit, betere prestaties bij lage stroom. Ferriet: lagere kosten, raakt sneller verzadigd |
| Kerndoorsnede | Grotere kern = meer fluxopvang = hoger vermogen bij dezelfde I_p. Tevens zwaarder |
| Luchtspleet in split-core | Noodzakelijk voor klembare installatie. Verlaagt de effectieve permeabiliteit met 10–50× vergeleken met een gesloten kern. Nauwkeurige bewerking van de contactvlakken is cruciaal |
| Wikkelverhouding | Hogere N_s/N_p = hogere spanning maar lagere stroom aan secundaire zijde. Afgestemd op het ingangsbereik van de vermogensbeheer-IC |
| Geleiderdiameter | Binnendiameter van de harvester moet exact passen — 23mm tot 40mm dekt de meeste transmissiegeleiders af |
De niet-lineariteit is het kritieke punt. Bij lage primaire stromen daalt de geïnduceerde secundaire spanning tot onder de minimale inschakeldrempel van de vermogensbeheer-IC (doorgaans 0.8–1.5 V, afhankelijk van de boostconverter). Onder die drempel is de geoogste energie nul — niet gewoon laag, maar exact nul.
De vermogenscurve: de praktijk
| Primaire stroom (A) | Geoogst vermogen (typisch) | Systeemstatus |
|---|---|---|
| <3 A | ~0 W | Onder opstartdrempel — systeem draait uitsluitend op accu |
| 5 A | 0.2–0.5 W | Druppellading. Voldoende voor slaapmodus-baken, onvoldoende voor continue monitoring |
| 10 A | 0.8–1.2 W | Marginaal. Knooppunten op LoRa overleven. 4G duty cycling vereist |
| 20 A | 1.5–2.0 W | Werkbereik voor de meeste payloads. Uit onze tests: ≥1.5 W secundair bij 5–20 A primair |
| 50 A | 3–5 W | Ruime marge. Hogere bemonsteringsfrequenties, 4G continu actief |
| 100 A | 5+ W (begrensd) | Vermogensbeheer begrenst de output ter bescherming van elektronica. Overtollig vermogen dissipeert als warmte in de klem |
| 500+ A | Begrensd op maximum | Kern verzadigd. Zelfde output als bij 100 A. Geen voordeel bij hogere stroom |
De scherpe daling onder 50 A is wat implementaties met uitsluitend CT op distributieleidingen nekt. Een hoofdlijn met een gemiddelde van 200 A kan om 3 uur 's nachts op een milde voorjaarsavond terugvallen naar 8 A. Die 8 A levert u ~1 W op — werkbaar. Maar een distributieaftakking met een gemiddelde van 30 A kan tijdens daluren zakken naar 2 A. Dat leidt tot een harde shutdown.
Zonnepaneel op masthoogte: anders dan pv op maaiveldniveau
Het monteren van een zonnepaneel op een hoogspanningsmast op 30–50 m hoogte introduceert beperkingen die bij dak- of grondopstellingen niet voorkomen. Vervuiling kan enkele procenten van de jaarlijkse opbrengst kosten op plekken waar panelen nooit worden schoongemaakt — nog meer in stoffige of pollenrijke corridors — en derating door hitte kan de zomeropbrengst aanzienlijk onder het STC-vermogen drukken.

Derating-factoren in de praktijk
| Factor | Impact | Maatregel |
|---|---|---|
| Vaste oriëntatie | Mastgeometrie dicteert de paneelhoek. Zelden optimaal. Reken op 60–80% van het nominale vermogen in het beste seizoen | Gebogen panelen geïntegreerd in de behuizing vangen een bredere hoek op |
| UV-degradatie | Hogere UV-straling op hoogte + geen schaduw. PET-inkapseling vergeelt binnen 2–3 jaar | ETFE-laminaat vereist voor een levensduur van 10+ jaar |
| Windbelasting | 100+ km/h op masthoogte is routine. Het paneel mag geen zeil worden | Laagprofiel-integratie in de apparaatbehuizing; berekende beugels geschikt voor de windzone |
| Vogeluitwerpselen | Traversen van de mast zijn rustplekken. Uitwerpselen = lokale beschaduwing = hotspots + 20–50% opbrengstverlies | Montagepositie onder de traverse; schuin oppervlak of behuizing waarop vogels niet kunnen landen |
| IJs- en sneeuwafzetting | Volledig verlies van opbrengst gedurende dagen of weken. Niemand beklimt de mast om een 6W-paneel sneeuwvrij te maken | Accucapaciteit moet de ijsperiode overbruggen; of gebruik CT als back-up bij ijzel |
| Blikseminslag / overspanning | De mast fungeert als bliksemafleider. Paneelbedrading vereist TVS-diodes en deugdelijke aarding | Standaard voor hardware van netwerkkwaliteit; ontbreekt vaak in goedkopere samenstellingen |
| Onderhoudstoegang | Elke paneelvervanging vereist een mastbeklimming. $2,000–5,000 per beklimming aan personeel + apparatuur | Ontwerp voor 15+ jaar paneellevensduur. ETFE + gehard glas + conforme coating op connecties |
Zonne-opbrengst op masthoogte
Uitgaande van een paneel met 6W nominaal vermogen (monokristallijn, ~22% celrendement), typerend voor monitoringtoepassingen op hoogspanningslijnen:
| Conditie | Opbrengst (W) | Uren per jaar (gematigd klimaat) | Dagelijkse Wh-bijdrage |
|---|---|---|---|
| Heldere hemel, bijna optimale hoek | 4.5–5.5 | ~1,200 h | 18–22 Wh |
| Heldere hemel, suboptimale hoek | 3.0–4.0 | ~600 h | 12–16 Wh |
| Bewolkt / diffuus licht | 0.5–1.5 | ~1,500 h | 2–6 Wh |
| Zware bewolking / regen | 0.1–0.5 | ~800 h | 0.4–2 Wh |
| Nacht | 0 | ~4,380 h | 0 |
| Bedekt met sneeuw/ijs | 0 | Variabel (0–1,000 h) | 0 |
De jaarlijkse zonne-opbrengst voor een op een mast gemonteerd 6W-paneel in een gematigde zone ligt rond de 3,500–5,500 Wh. Een monitoringpayload met een gemiddeld verbruik van 1W vraagt 8,760 Wh/jaar. Zonne-energie dekt op zichzelf 40–65% van het energiebudget — de rest moet komen uit accureserves die zijn opgeladen tijdens overschotperioden, of van een CT-harvester.
Vergelijking van levenscycluskosten over 10 jaar
Hier horen inkoopbeslissingen te worden genomen. De componentprijs is ruis; levenscycluskosten zijn het signaal. Goed ontworpen hybride architecturen met dubbele bron behalen consistent een zeer hoge uptime in afgelegen netwerkinfrastructuur. Daarbij spelen de levenscycluskosten binnen enkele jaren quitte ten opzichte van architecturen met uitsluitend CT zodra de kosten voor mastbeklimmingen worden meegerekend.
Architectuur met uitsluitend CT
| Kostenpost | Jaar 0 | Jaar 1–10 | Totaal over 10 jaar |
|---|---|---|---|
| CT-harvestermodule | $80–150 | — | $80–150 |
| Vermogensbeheerprintplaat | $30–60 | — | $30–60 |
| Accu (7.4V / 10Ah Li-ion) | $40–80 | Vervangen in jaar 5: $40–80 | $80–160 |
| Mastbeklimming voor accuvervanging | — | 1 beklimming in jaar 5: $2,000–5,000 | $2,000–5,000 |
| Totaal | $150–290 | $2,190–5,370 |
De mastbeklimming voor het vervangen van de accu domineert de levenscycluskosten. Een accu van $50 resulteert in een kostenpost van $5,000.
Architectuur met uitsluitend zonne-energie
| Kostenpost | Jaar 0 | Jaar 1–10 | Totaal over 10 jaar |
|---|---|---|---|
| Zonnepaneel (6W, ETFE) | $30–60 | — | $30–60 |
| Laadregelaar (MPPT) | $20–40 | — | $20–40 |
| Accu (7.4V / 10Ah Li-ion) | $40–80 | Vervangen in jaar 5: $40–80 | $80–160 |
| Grotere accu voor autonomie (upgrade naar 14Ah) | +$20–40 | — | $20–40 |
| Mastbeklimming voor accuvervanging | — | 1 beklimming in jaar 5 | $2,000–5,000 |
| Totaal | $110–220 | $2,150–5,300 |
Vergelijkbare levenscycluskosten als bij uitsluitend CT. De dominante factor in beide gevallen is de mastbeklimming, niet de elektronica.
Hybride architectuur met CT + zonne-energie
| Kostenpost | Jaar 0 | Jaar 1–10 | Totaal over 10 jaar |
|---|---|---|---|
| CT-harvester + zonnepaneel + vermogensbeheer | $120–200 | — | $120–200 |
| Accu (7.4V / 10Ah Li-ion) | $40–80 | Vervangen in jaar 5: $40–80 | $80–160 |
| Mastbeklimming voor accuvervanging | — | 1 beklimming in jaar 5 | $2,000–5,000 |
| Totaal | $160–280 | $2,200–5,360 |
Hogere aanschafkosten voor componenten, identieke levenscycluskosten op papier. Het argument voor hybride is echter geen initiële kostenbesparing — het is uptime. Architecturen met twee bronnen ontlasten de accu door minder diepe ontlaadcycli, wat de levensduur verlengt naar 7–8 jaar en de tussentijdse mastbeklimming mogelijk geheel overbodig maakt. Dát is waar de werkelijke besparing ontstaat: vermijd één mastbeklimming van $3,000 en u heeft de meerkosten voor de hybride elektronica al tienvoudig terugverdiend.
De vermenigvuldigingsfactor van mastbeklimmingen
Systemen die uitsluitend op accu's draaien (zonder zonne-energie en zonder CT — louter een zware primaire batterij of herlaadbare accupack) lijken op papier goedkoop. In de praktijk creëren ze een terugkerend schema voor mastbeklimmingen: elke 1–3 jaar, afhankelijk van de accucapaciteit en het stroomverbruik van de monitoringapparatuur. Over een periode van 10 jaar betekent dit 3–5 beklimmingen à $2,000–5,000 per keer = $6,000–25,000 per knooppunt. Dat zijn de werkelijke kosten van een "besparing" van $100 op harvesting-elektronica.
Hybride architecturen: ontwerppatronen
Drie hybride patronen dekken de meeste implementatiescenario's af:

Patroon 1 — CT primair, zonne-energie als back-up. De CT-harvester levert het basisvermogen. Het zonnepaneel laadt de accu op tijdens perioden met lage stroom. De accu overbrugt onderbrekingen. Uitstekend geschikt voor: hoofdlijnen met incidentele daluren. Ons JK-platform maakt gebruik van dit patroon — CT-harvesting direct vanaf de geleider plus een gebogen zonnepaneel geïntegreerd in de behuizing, dat een 7.4V / 10Ah Li-ion-accu met geregelde DC-output voedt.
Patroon 2 — Zonne-energie primair, CT als aanvulling. Het zonnepaneel fungeert als hoofdenergiebron. De CT-harvester vult de accu 's nachts of bij langdurige bewolking bij. Uitstekend geschikt voor: distributielijnen met sterk variërende stroom en apparaten die op de mast (in plaats van aan de geleider) worden gemonteerd.
Patroon 3 — Dubbele bron met intelligente omschakeling. De vermogensbeheer-IC monitort beide bronnen en onttrekt energie aan de bron die op dat moment het hoogste vermogen levert. Dit vergt complexere firmware, maar maximaliseert de energieopbrengst onder alle weersomstandigheden. Het GB-ijsbewakingssysteem past deze aanpak toe, omdat ijsgevoelige regio's gelijktijdig zonne-energie (sneeuwbedekking) en CT degraderen (ijsafzetting op de geleider verlaagt de effectieve stroomdoorgang).
Beslissingsmatrix: CT vs. zonne-energie vs. hybride
| Implementatieparameter | CT primair | Zonne-energie primair | Hybride | Uitsluitend zonne-energie |
|---|---|---|---|---|
| Minimale jaarlijkse geleiderstroom >50 A | ✓ Beste keuze | — | ✓ | — |
| Minimale jaarlijkse geleiderstroom 10–50 A | Riskant | ✓ | ✓ Beste keuze | ✓ |
| Minimale jaarlijkse geleiderstroom <10 A | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ Beste keuze |
| Regio met zware ijsafzetting (>30 dagen/jaar) | ✓ | ✗ | ✓ Beste keuze | ✗ |
| Gemonteerd op de geleider | ✓ Beste keuze | ✗ | ✓ | ✗ |
| Gemonteerd op de mast | — | ✓ Beste keuze | ✓ | ✓ |
| Installatie vóór inbedrijfstelling vereist | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ Beste keuze |
| Budget per knooppunt <$200 | ✓ | ✓ Beste keuze | ✗ | ✓ |
| Uptime-eis >99.5% | ✗ | ✗ | ✓ Beste keuze | ✗ |
| Uitrol met >1,000 knooppunten | Hybride beste keuze — het verschil in levenscycluskosten telt op grote schaal aanzienlijk door | |||
Wat u moet berekenen vóór het specificeren
Haal uw SCADA-historische gegevens op voor het betreffende lijnsegment. U heeft drie cijfers nodig:
- Minimale geleiderstroom over een volledig kalenderjaar — niet het gemiddelde, niet P95, maar het absolute minimum dat gedurende >4 uur aanhoudt. Dat is het worstcasescenario voor de input van uw CT-harvester.
- Periode met het zwaarste zonne-energietekort — aaneengesloten dagen met <2 piekaantal zonuren op de breedtegraad en hoogte van uw installatie. Dat bepaalt de vereiste accu-autonomie.
- Vermogensbudget van de monitoringpayload — het gemiddelde verbruik inclusief communicatieprotocol bij de beoogde bedrijfscyclus. LoRa met intervallen van 15 minuten vereist gemiddeld ≈ 0.3W. 4G met intervallen van 5 minuten vereist gemiddeld ≈ 1.2W.
Die drie getallen bepalen uw architectuur. Al het overige is implementatiedetail.
Stuur ons uw lijnparameters — het bereik van de geleiderstroom (jaarlijks min/max), het montagetype (geleiderklem of mastbeugel) en de specificaties van de beoogde monitoringpayload. Wij berekenen de energiebalans en bevestigen welke voedingsarchitectuur uw uptime-doelstelling waarborgt voordat u zich vastlegt op hardware. Bekijk de specificaties van het JK Overhead Line Power Platform als u wilt zien hoe een operationeel hybride systeem eruitziet.