Kort svar: CT-skördare levererar 1,5–5 W på ledningar med 20–100 A men slutar fungera under 5 A eller vid avbrott. Solpaneler levererar 0,5–6 W oberoende av ledningsstatus men har svårt att klara flerdagarsstormar. För en tillgänglighet på över 99 % är hybridarkitekturen CT + solenergi + batteri den enda lösningen som täcker alla fellägen. En livscykelkostnadsanalys talar för hybridlösningen efter år 3. Jämför hybridsystem →
En CT-skördare som är fastklämd på en ledare med 100 A levererar kontinuerligt mer än 5 W – dag, natt och snöstorm. Sänk ledarströmmen till 10 A, så sjunker effekten till 0,8 W. Vid 3 A är systemet utslaget.
Den icke-linjära effektkurvan är den mest missförstådda specifikationen vid dimensionering av strömförsörjning för övervakning av luftledningar. Ingenjörer som dimensionerar CT-skördning utifrån ledarens genomsnittliga ström i stället för den lägsta årliga strömmen slutar med övervakningsnoder som slocknar under exakt de låg belastningsförhållanden som de skulle övervaka.
Den här artikeln går djupare än den allmänna jämförelsen mellan solenergi och CT som vi publicerade tidigare – vi utgår från att du redan förstår de grundläggande avvägningarna. Här går vi igenom fysiken, kvantifierar gränserna för när systemet slutar fungera och redovisar livscykelkostnader över 10 år, så att du kan försvara ditt val av kraftarkitektur vid en inköpsgranskning.
Fysiken bakom CT-skördning: Vad händer egentligen?
En energiskördare med strömtransformator är en delad toroidkärna som kläms runt ledaren. Växelström i primären (ledaren) inducerar en proportionell ström i sekundärlindningen. Den utvunna effekten följer:
P = I² × R_load (hänfört till sekundären), men den användbara effekten begränsas av kärnmättning, lindningsförluster och effektstyrningselektronikens minsta inspänning.
Viktiga parametrar som avgör den verkliga uteffekten:
| Parameter | Påverkan på utvunnen effekt |
|---|---|
| Primärström (I_p) | Dominerande variabel – effekten skalar ungefär med I_p² vid låga strömmar och planar ut när kärnan närmar sig mättning |
| Kärnmaterial (nanokristallint jämfört med ferrit) | Nanokristallin: högre permeabilitet, bättre prestanda vid låg ström. Ferrit: lägre kostnad, mättas tidigare |
| Kärntvärsnitt | Större kärna = större flödesupptagning = högre effekt vid samma I_p. Även tyngre |
| Luftgap i delad kärna | Obligatoriskt för kläminstallation. Minskar den effektiva permeabiliteten 10–50× jämfört med en sluten kärna. Precisionsbearbetning av anliggningsytorna är viktig |
| Lindningarnas omsättning | Högre N_s/N_p = högre spänning men lägre ström i sekundären. Anpassat för att matcha effektstyrningskretsens inspänningsområde |
| Ledardiameter | Mätkärnans öppning måste passa – 23–40 mm täcker de flesta transmissionsledare |
Icke-lineariteten är den kritiska punkten. Vid låga primärströmmar sjunker den inducerade sekundärspänningen under effektstyrningskretsens minsta drifttröskel (vanligtvis 0,8–1,5 V beroende på boostomvandlaren). Under den tröskeln är den utvunna energin noll – inte bara låg, utan noll.
Effektkurvan: där det blir praktiskt
| Primärström (A) | Skördad effekt (typisk) | Systemstatus |
|---|---|---|
| <3 A | ~0 W | Under starttröskeln — systemet drivs enbart av batteri |
| 5 A | 0,2–0,5 W | Underhållsladdning. Tillräckligt för en fyr i viloläge, men inte för kontinuerlig övervakning |
| 10 A | 0,8–1,2 W | På gränsen. LoRa-baserade noder överlever. 4G-drift med intermittenta sändningar krävs |
| 20 A | 1,5–2,0 W | Driftsområde för de flesta nyttolaster. Enligt våra tester: ≥1,5 W nedströms vid 5–20 A primärström |
| 50 A | 3–5 W | Gott om marginal. Högre samplingsfrekvenser, kontinuerlig 4G |
| 100 A | 5+ W (begränsad) | Effekthanteringen begränsar uteffekten för att skydda elektroniken. Överskottet avleds som värme i begränsaren |
| 500+ A | Begränsad till maxvärdet | Kärnan är mättad. Samma uteffekt som vid 100 A. Ingen nytta av högre ström |
Det är det kraftiga fallet under 50 A som slår ut CT-enheter utan annan strömförsörjning på distributionsledningar. En huvudledning som i genomsnitt leder 200 A kan sjunka till 8 A klockan 03.00 under en mild vårnatt. De 8 A ger cirka 1 W — användbart. Men en distributionsgren som i genomsnitt leder 30 A kan sjunka till 2 A under lågtrafik. Det innebär en fullständig avstängning.
Solpanel på tornhöjd: inte samma sak som solceller på marknivå
Montering av en solpanel på ett transmissionstorn på 30–50 m höjd medför begränsningar som inte finns vid tak- eller markmonterade tillämpningar. Nedsmutsning kan kosta flera procent av den årliga uteffekten där panelerna aldrig rengörs — mer i dammiga korridorer eller korridorer med mycket pollen — och temperaturderating kan sänka sommarens uteffekt märkbart under STC-klassningen.

Nedjusteringsfaktorer i verkligheten
| Faktor | Påverkan | Åtgärd |
|---|---|---|
| Fast orientering | Tornets geometri bestämmer panelens vinkel. Sällan optimal. Räkna med 60–80 % av märkeffekten under bästa säsongen | Böjda paneler som följer höljet fångar ett bredare vinkelintervall |
| UV-nedbrytning | Högre UV-flöde på höjd + ingen skugga. PET-inkapsling gulnar på 2–3 år | ETFE-laminering krävs för en livslängd på över 10 år |
| Vindbelastning | Över 100 km/h på tornhöjd är normalt. Panelen får inte bli ett segel | Lågprofilintegrering i enhetens hölje; konstruerade fästen dimensionerade för vindzon |
| Nedsmutsning av fåglar | Tornets tvärbalkar är sittplatser för fåglar. Fågelspillning = lokal skuggning = hotspots + 20–50 % minskad uteffekt | Monteringsposition under tvärbalken; vinklad yta eller integrerat hölje som fåglar inte kan sitta på |
| Is-/snöansamling | Fullständig uteffektförlust i dagar eller veckor. Ingen klättrar upp i tornet för att rensa en panel på 6 W | Batteridimensioneringen måste täcka isperioden; eller använd CT som reserv under isbildning |
| Blixtnedslag / överspänning | Tornet är en blixtväg. Panelkablaget behöver TVS-dioder och korrekt jordning | Standard för hårdvara i elnätsklass; saknas ofta i billigare konstruktioner |
| Underhållsåtkomst | Varje panelbyte = en klättring i tornet. 2 000–5 000 USD per klättring för personal + utrustning | Designad för en panel livslängd på 15+ år. ETFE + härdat glas + konform beläggning på anslutningarna |
Solenergiproduktion på tornhöjd
Med en nominell panel på 6 W (monokristallin, ~22 % celleffektivitet), typisk för övervakningstillämpningar på luftledningar:
| Förhållande | Effekt (W) | Årliga timmar (tempererat klimat) | Dagligt Wh-bidrag |
|---|---|---|---|
| Klar himmel, nästan optimal vinkel | 4.5–5.5 | ~1 200 h | 18–22 Wh |
| Klar himmel, dålig vinkel | 3.0–4.0 | ~600 h | 12–16 Wh |
| Mulet/diffust ljus | 0.5–1.5 | ~1 500 h | 2–6 Wh |
| Kraftig molnighet/regn | 0.1–0.5 | ~800 h | 0,4–2 Wh |
| Natt | 0 | ~4 380 h | 0 |
| Snö-/istäckning | 0 | Variabel (0–1 000 h) | 0 |
Årlig solenergiproduktion för en 6 W-panel monterad på ett torn i en tempererad zon: ungefär 3 500–5 500 Wh. En övervakningsutrustning som i genomsnitt drar 1 W behöver 8 760 Wh/år. Solenergi ensam täcker 40–65 % av energibehovet – resten måste komma från batterireserver som laddas under överskottsperioder eller från en CT-energiskördare.
Jämförelse av livscykelkostnad över 10 år
Det är här inköpsbesluten bör fattas. Komponentkostnaden är brus; livscykelkostnaden är signalen. Väl utformade arkitekturer för hybridströmförsörjning med dubbla energikällor uppnår regelbundet mycket hög drifttid i avlägsen elnätsinfrastruktur, och livscykelkostnaderna når jämvikt med arkitekturer med enbart CT inom några år när kostnaderna för tornklättring räknas in.
Arkitektur med enbart CT
| Kostnadspost | År 0 | År 1–10 | Totalt för 10 år |
|---|---|---|---|
| CT-energiskördarmodul | 80–150 USD | — | 80–150 USD |
| Strömhanteringskort | 30–60 USD | — | 30–60 USD |
| Batteri (7,4 V / 10 Ah Li-jon) | 40–80 USD | Byt ut år 5: 40–80 USD | 80–160 USD |
| Tornklättring för batteribyte | — | 1 klättring år 5: 2 000–5 000 USD | 2 000–5 000 USD |
| Totalt | 150–290 USD | 2 190–5 370 USD |
Tornklättringen för batteribyte dominerar livscykelkostnaden. Ett batteri för 50 USD blir en händelse för 5 000 USD.
Arkitektur med enbart solenergi
| Kostnadspost | År 0 | År 1–10 | Totalt för 10 år |
|---|---|---|---|
| Solpanel (6 W, ETFE) | 30–60 USD | — | 30–60 USD |
| Laddningsregulator (MPPT) | 20–40 USD | — | 20–40 USD |
| Batteri (7,4 V / 10 Ah Li-jon) | 40–80 USD | Byt ut år 5: 40–80 USD | 80–160 USD |
| Större batteri för autonomi (14 Ah-uppgradering) | +20–40 USD | — | 20–40 USD |
| Tornklättring för batteribyte | — | 1 klättring år 5 | 2 000–5 000 USD |
| Totalt | 110–220 USD | 2 150–5 300 USD |
Liknande livscykelkostnad som CT-only. Den dominerande kostnaden i båda fallen är tornklättringen, inte elektroniken.
Hybridarkitektur med CT + solenergi
| Kostnadspost | År 0 | År 1–10 | Totalt för 10 år |
|---|---|---|---|
| CT-energiskördare + solpanel + strömhantering | 120–200 USD | — | 120–200 USD |
| Batteri (7,4 V / 10 Ah Li-jon) | 40–80 USD | Byt ut år 5: 40–80 USD | 80–160 USD |
| Tornklättring för batteribyte | — | 1 klättring år 5 | 2 000–5 000 USD |
| Totalt | 160–280 USD | 2 200–5 360 USD |
Högre komponentkostnad, samma livscykelkostnad. Argumentet för hybrid är inte kostnadsbesparingar – det är drifttid. Arkitekturer med dubbla energikällor minskar batteriets urladdningsdjup, vilket förlänger batteriets livslängd till 7–8 år och potentiellt eliminerar tornklättringen mitt i livscykeln helt. Det är där de verkliga besparingarna uppstår: hoppa över en tornklättring för 3 000 USD och hybrid-elektroniken har betalat sig tio gånger om.
Tornklättringsmultiplikatorn
System med enbart batteri (ingen solenergi, ingen CT – bara en stor primärcell eller ett uppladdningsbart batteripaket) verkar billiga på papperet. I praktiken skapar de ett återkommande schema för klättring i torn: vart 1–3:e år beroende på batterikapacitet och övervakningsutrustningens energiförbrukning. Över 10 år innebär 3–5 tornklättringar à 2 000–5 000 USD = 6 000–25 000 USD per nod. Det är den verkliga kostnaden för att ”spara” 100 USD på energiskördningselektronik.
Hybridarkitekturer: designmönster
Tre hybridmönster täcker de flesta utbyggnadsscenarier:

Mönster 1 — CT som primärkälla, solenergi som reserv. CT-energiskördaren tillhandahåller grundeffekten. Solpanelen laddar batteriet under perioder med låg ström. Batteriet överbryggar avbrotten. Bäst för: stamnätledningar med tillfälliga perioder med låg belastning. Vår JK-plattform använder denna metod — CT-energiskördning från ledaren kombinerat med en böjd solpanel integrerad i höljet, som matar ett Li-jonbatteri på 7,4 V / 10 Ah med reglerad DC-utgång.
Mönster 2 — Solenergi som primärkälla, CT som komplement. Solpanelen är den huvudsakliga energikällan. CT-energiskördaren laddar batteriet nattetid eller under längre perioder med mulet väder. Bäst för: distributionsledningar med varierande ström, tornmonterade (inte ledarmonterade) enheter.
Mönster 3 — Dubbla energikällor med intelligent omkoppling. En krets för effektstyrning övervakar båda källorna och tar ström från den som för tillfället levererar mest effekt. Fast programvara blir mer komplex, men energiupptaget maximeras under alla förhållanden. GB Icing Monitoring System använder denna metod eftersom isbildningsdrabbade regioner samtidigt försämrar både solenergi (snötäcke) och CT (is på ledaren minskar den effektiva strömföringen).
Beslutsmatris: CT kontra solenergi kontra hybrid
| Installationsparameter | CT som primärkälla | Solenergi som primärkälla | Hybrid | Endast solenergi |
|---|---|---|---|---|
| Minsta årliga ledarström >50 A | ✓ Bäst | — | ✓ | — |
| Minsta årliga ledarström 10–50 A | Riskabelt | ✓ | ✓ Bäst | ✓ |
| Minsta årliga ledarström <10 A | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ Bäst |
| Region med kraftig isbildning (>30 dagar/år) | ✓ | ✗ | ✓ Bäst | ✗ |
| Ledarmonterad enhet | ✓ Bäst | ✗ | ✓ | ✗ |
| Tornmonterad enhet | — | ✓ Bäst | ✓ | ✓ |
| Installation före driftsättning krävs | ✗ | ✓ | ✓ | ✓ Bäst |
| Budget per nod <200 USD | ✓ | ✓ Bäst | ✗ | ✓ |
| Tillgänglighetskrav >99,5 % | ✗ | ✗ | ✓ Bäst | ✗ |
| Installation av >1 000 noder | Hybrid bäst — skillnaden i livscykelkostnad växer avsevärt i stor skala | |||
Vad som ska beräknas innan specifikationerna fastställs
Hämta SCADA-historikdata för den aktuella ledningssträckan. Ni behöver tre siffror:
- Minsta ström i ledaren under ett helt kalenderår — inte genomsnittet, inte P95, utan den faktiska minsta strömmen som upprätthålls i >4 timmar. Det är CT-energiskördarens värsta möjliga inspänning.
- Period med störst solunderskott — sammanhängande dagar med <2 soltimmar med toppeffekt på installationsplatsens breddgrad och höjd över havet. Det är ert krav på batteriautonomi.
- Effektbudget för övervakningslasten — genomsnittlig förbrukning inklusive kommunikationsprotokoll vid den avsedda arbetscykeln. LoRa med 15-minutersintervall ≈ 0,3 W i genomsnitt. 4G med 5-minutersintervall ≈ 1,2 W i genomsnitt.
De tre siffrorna avgör er arkitektur. Allt annat är implementeringsdetaljer.
Skicka era ledningsparametrar till oss — strömintervall i ledaren (årligt min/max), monteringssätt (ledarklämma eller tornfäste) och specifikationer för den avsedda övervakningslasten. Vi beräknar energibalansen och bekräftar vilken kraftarkitektur som klarar ert tillgänglighetsmål innan ni bestämmer er för hårdvara. Se specifikationerna för JK Overhead Line Power Platform om ni vill se hur ett hybridssystem i produktion ser ut.